W przypadający 25 kwietnia Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, zwanym popularnie „Dniem Ciszy”, całkiem przypadkowo, w Galerii miłośnicy poezji spotkali się na promocji tomiku „Modlitwa do ciszy” będącym wyborem wierszy księdza Jana Sochonia, dziennikarza, poety i filozofa.
Ksiądz Jan Sochoń ukończył w 1977 r. filologię polską w Białymstoku na filii Uniwersytetu Warszawskiego, dziś już samodzielnej uczelni. Tam też związał się z ruchem literackim „Nowa Prywatność” i Grupą Literacką „Bakałarz” działającą przy ZNP. Od 1979 do 1984 studiował na Wyższym Metropolitalnym Seminarium w Warszawie, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Jednocześnie studiował filozofię na Papieskim Wydziale Teologicznym następnie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na wydziale Filozofii Chrześcijańskiej, gdzie w 1991 roku obronił doktorat. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 2005 roku został profesorem.
Ksiądz Jan Sochoń jest twórcą niezwykle płodnym, oprócz 27 tomików poetyckich („ Modlitwa do ciszy” wydana przez Galerię Autorską i dołączony do ostatniego wydania „Toposu” „Brewiarz celnika” są ostatnio wydanymi tomikami jego autorstwa), których się doliczyłem ma wydanych około dziesięciu prac z filozofii, krytyki literackiej i opowiadań. Rozlicznych artykułów w czasopismach, audycji radiowych i telewizyjnych nie sposób zliczyć. Jak na tak aktywnego człowieka przystało jest członkiem wielu stowarzyszeń naukowych i literackich. Jest też laureatem prestiżowych nagród literackich. Więcej informacji o twórczości gościa Galerii można znaleźć w Internecie na prowadzonej przez księdza stronie.
Spotkanie w Galerii, tradycyjnie rozpoczął Jacek Soliński, przedstawiając postać księdza, odbyło się ono niejako w trzech odsłonach. W pierwszej Roma Warmus i Mieczysław Franaszek zaprezentowali utwory z tego tomiku, w kolejnej Jarosław Jakubowski, który dokonał wyboru wierszy i opatrzył tomik zakończeniem w rozdziale „Tuląc się do istnienia. O poezji Jana Sochonia” podjął próbę krótkiej recenzji książki i analizy twórczości J. Sochonia. Na koniec głos zabrał sam autor przedstawiając swój pogląd na poezję i szeroko pojęte życie.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac malarskich Jana Kaji i linorytów Jacka Solińskiego, których reprodukcje znalazły się w niezwykle starannie wydanej przez Galerię książce. Myślę, że jest to pozycja, która musi znaleźć się w bibliotece każdego bibliofila, a lubiącego poezję szczególnie.
Andrzej Ossowski
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-krajna.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz