Zamknij
REKLAMA

Capoeira na plaży

10:23, 29.07.2019 | E.S
Skomentuj Capoeira na plaży - fot. Andrzej Ossowski
REKLAMA

Sępoleńskie Centrum Kultury i Sztuki w sobotni wieczór zorganizowało pokazy Capoeiry, brazylijskiej sztuki walki.

Capoeira jest sztuką walki wywodzącą się z Brazylii. Stworzyli ją w XVIII i XIX wieku potomkowie niewolników. Z wszystkich sztuk walki jest chyba najbardziej dynamiczna, stosuje się w niej wiele uderzeń obrotowych i uników. Oparta jest na afrykańskich rytmach i bardziej czasem przypomina taniec niż walkę.

Tradycyjnie walczący zawodnicy tworzą koło (z port. Roda, wym. hoda), w którym walczą parami w rytm instrumentu  berimbau (wym. birimbau), będącego głównym instrumentem Baterii, czyli orkiestry. Oprócz berimbau, bębna i  Pandeiro (coś w rodzaju  tamburynu) używa się też często deszczowy kij i inne instrumenty.

 Stojący w kręgu śpiewają, albo wybijają rytm, od spokojnego do szybkiego i dynamicznego, w którym walczą zawodnicy.

Szkoda, że ruch zatrzymany w kadrze nie oddaje  dynamiki, zwinności i pozornej lekkości tej walki. Na zdjęciach widać za to wysiłek jaki muszą włożyć w walkę zawodnicy.

Na sępoleńskiej plaży zaprezentowali się zawodnicy ze Szczecina, Elbląga, Krakowa, Wrocławia i kilku innych miast. Byli też  zawodnicy z Brazylii, którzy prowadzili cały pokaz, brali udział w walkach, opowiadali o tej sztuce i grali na instrumentach. Pokaz zakończyli sambą, do której zaprosili widzów.

Andrzej Ossowski

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz