Zamknij
REKLAMA

Zmarł Mieczysław Franaszek - aktor, podróżnik i fotograf

23:59, 31.07.2019 | E.S
Skomentuj Mieczysław Franaszek fot. Ewa Szydeł
REKLAMA

W środę 31 lipca w Bydgoszczy zmarł wybitny aktor, mistrz interpretacji poezji, podróżnik i fotograf Mieczysław Franaszek. Miał 75 lat.

Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (1968 r.). Debiutował w 1966 r. w Teatrze STU. Występował na deskach teatrów w Nowej Hucie, Krakowie, Sosnowcu, Opolu, Koszalinie, Szczecinie, Poznaniu i Bydgoszczy. Od blisko 20 lat związany był z Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Od 2007 roku współpracował z Galerią Autorską Jana Kai i Jacka Solińskiego, wykładał na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Od 45 lat Mieczysław Franaszek współpracował z rozgłośniami radiowymi wielu miast. Na antenie Radia PiK po mistrzowsku czytał poezję. W 1986 zagrał główną rolę w filmie "Bohater roku" F. Falka. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach teatralnych, na których otrzymywał nagrody aktorskie, m.in. w Erlangen (Niemcy), Zagrzebiu (wówczas Jugosławia, obecnie Chorwacja), Szczecinie, Krakowie.

Wielką pasją Mieczysława Franaszka były podróże i fotografia reportażowa. Jego zdjęcia były wystawiane m. in. w Bydgoszczy, Warszawie i Krakowie.

W październiku 2018 roku Mieczysław Franaszek uhonorowany został Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis", nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polska kultura straciła wielkiego artystę i człowieka. Świeć Panie nad jego duszą.

(fragmenty życiorysu artysty - źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Mieczys%C5%82aw_Franaszek)

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz