Zamknij
REKLAMA

Krzysztof Zanussi w Bydgoszczy

17:38, 03.09.2019 | źródło: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki
Skomentuj
Krzysztof Zanussi w Bydgoszczy - fot. KPUW
REKLAMA

Wybitny reżyser Krzysztof Zanussi odebrał dzisiaj z rąk Mikołaja Bogdanowicza Nagrodę Wojewody Kujawsko-Pomorskiego „W uznaniu zasług dla kultury polskiej”.

Uroczystość wręczenia nagrody poprowadził pełnomocnik wojewody do spraw kultury, dziedzictwa narodowego i polityki historycznej Jarosław Jakubowski, który przypomniał dokonania artystyczne laureata oraz przedstawił autorkę książki „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem” Barbary Gruszka-Zych.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wygłaszając krótką laudację na cześć laureata przypomniał o roli, jaką w czasach dla naszego narodu tragicznych i trudnych, odegrali wielcy artyści.

- Szanowny Panie Profesorze. Jesteśmy zaszczyceni pana obecnością. Dzięki wielkim artystom takim jak Pan, jako naród, zdołaliśmy utrzymać ducha naszego patriotyzmu i dzisiaj możemy cieszyć się życiem w wolnej Polsce. Jestem bardzo rad, że tutaj, w murach urzędu wojewódzkiego możemy Pana gościć i uhonorować. Dziękuję za to, co Pan zrobił dla kultury polskiej, dla Polski, dla każdego z nas osobiście.

Krzysztof Zanussi szczerze ujęty wyróżnieniem mówił m.in.:

- Jest mi strasznie miło, że zechcieliście Państwo mnie nagrodzić, pamiętać... Chcę się z Państwem podzielić moim entuzjazmem, który żywię, dla Polski pozametropolitalnej. Bardzo dużo jeżdżę po Polsce i naprawdę, za każdym razem spostrzegam, że ta Polska jest dużo bogatsza, że ma dużo więcej inteligencji, że ma dużo więcej myśli żywej i krytycznej. Mam wrażenie, że tu u Was też ta reguła się potwierdza i, że ta Polska głęboka jest często bardziej kolorowa i często bardziej pociągająca niż ta Polska wielkich miast i wielkiego wyścigu szczurów, który odbywa się w imię naszego ekonomicznego rozwoju.

Zwieńczeniem uroczystości było krótkie spotkanie autorskie, promujące książkę Barbary Gruszka-Zych zatytułowaną „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem” Zanim jednak gość urzędu wojewódzkiego i autorka książki rozpoczęli rozmowę na Krzysztofa Zanussiego czekała jeszcze jedna niespodzianka. Prezes Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Związku Literatów Polskich Dariusz Tomasz Lebioda w imieniu kapituły wręczył Krzysztofowi Zanussiemu Europejski Medal Poezji i Sztuki „Homer”.

(źródło: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz