Zamknij

Inauguracja akcji "Dbamy o miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego"

20:49, 13.09.2019 źródło: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki Aktualizacja: 20:58, 13.09.2019
Skomentuj Inauguracja akcji "Dbamy o miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego" - fot. KPUW Inauguracja akcji "Dbamy o miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego" - fot. KPUW

Briefingiem prasowym wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza na Cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy, gdzie znajduje się kwatera powstańcza, zainaugurowana została akcja „Dbamy o miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego” w ramach rządowego Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

W spotkaniu z dziennikarzami, obok wojewody Mikołaja Bogdanowicza, wzięli udział ks. Stanisław Kotowski – Proboszcz Parafii Farnej, hm. Dorota Sucharska ze Związku Harcerstwa Polskiego, hm. Piotr Grądziel ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Bartosz Michał Bazela – Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych. Obecni byli również Edyta Cisewska Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przedstawiciele Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Akcja polega na uporządkowaniu oraz oznaczeniu przy pomocy stosownych tablic miejsc pochówku poległych powstańców i innych miejsc pamięci związanych z Powstaniem Wielkopolskim na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Działania zostaną udokumentowane na kartach ewidencyjnych. Projekt Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy „Dbamy o miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego” uzyskał najwyższą ocenę z wszystkich nadesłanych na konkurs.

- To bardzo ważny i pozytywny projekt, który powstał z inicjatywy śp. Zbigniewa Nowka jako członka zespołu Niepodległa. Wytypowaliśmy przeszło 200 grobów na 50 cmentarzach. Przy pomocy żołnierzy WOT i harcerzy z ZHP i ZHR będziemy wszystkie te groby porządkować oraz znakować. Zależało nam na tym, żeby osoby, które wchodzą na cmentarz wiedziały, że tutaj znajdują się groby Powstańców Wielkopolskich. Dziękuję wszystkim, którzy się w nasz projekt zaangażowali – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz otwierając konferencję.

- Oprócz waloru patriotycznego ten projekt posiada także walor edukacyjny, dla młodego pokolenia, które już nie pamięta tej historii - dodał przedstawiciel rządu.

Ks. Stanisław Kotowski skupił się na zagadnieniach związanych z edukacją i pamięcią.

- To dobrze, że takie przedsięwzięcia powstają, że narodził się taki program. Ja także z panem generałem Nowkiem swego czasu na ten temat rozmawiałem, albowiem na naszym cmentarzu znajduje się specjalna kwatera Powstańców Wielkopolskich. Żeby była kultywowana pamięć, musi też być edukacja. Dobrze więc, że ten program dokonuje się przez harcerzy. Cieszę się, gdy widzę na uroczystościach patriotycznych harcerzy czy młodzież szkolną. To bardzo ważne, bo to jedyny sposób na przekazywanie pamięci – powiedział proboszcz Parafii Farnej.

Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych Bartosz Michał Bazela podkreślił rolę leśników w kultywowaniu pamięci o polskich bohaterach.

- Chcę podziękować panu wojewodzie za zaproszenie do tej akcji upamiętniającej bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Chcę też dodać, że oczywiście my, leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu bardzo chętnie do tego przystępujemy. Lasy Państwowe to 1/3 terytorium Polski i największe tragedie naszego narodu odbywały się właśnie w lasach. Miejsca pamięci, miejsca mordu przez okupantów. I my leśnicy jesteśmy takimi mecenasami tych miejsc. W tym roku mamy 95-lecie Lasów Państwowych i tak naprawdę leśnicy od 95 lat dbają o te miejsca, często zaniedbane, ukryte głęboko w lesie, ale my tym bohaterom oddajemy hołd. Na przyszłość deklarujemy swoją pomoc, ponieważ z Panem Wojewodą bardzo dobrze nam się współpracuje w każdej dziedzinie – powiedział dyrektor Bazela.

Przedstawiciele obu związków harcerskich skupili się na zagadnieniach związanych z edukacją i wychowaniem młodego pokolenia.

- Dla nas i naszych dzieci to jest przede wszystkim wyjątkowa lekcja historii. Lekcja prowadzona w taki sposób, aby dotknąć historii, wywiera największy efekt i pozostawia w sercach najmłodszych największe wrażenie. Jest to o tyle ważne, że w naszej akcji bierze udział blisko 500 młodych obywateli. Dotrą do miejsc, które są całkiem niedaleko, w okolicach ich miejsc zamieszkania. Właśnie przez to dowiedzą się, jak trudna, ale i jak wyjątkowa jest nasza historia – powiedziała hm. Dorota Sucharska z ZHP.

- Harcerki i harcerze mają szczególny obowiązek dbania o miejsca pamięci narodowej, ale też przywilej. Dzisiaj mamy wyjątkową sytuację, ponieważ mamy okazję znakować groby Powstańców, którzy zginęli w czasie działań wojennych. Tych miejsc spoczynku, które w najbliższym miesiącu będziemy mieli okazję odwiedzić, jest około 300. Wiem, że projekt przewiduje w przyszłości znakowanie wszystkich mogił powstańczych na terenie naszego województwa. Liczymy na to, że będziemy potrzebni. Mamy nadzieję na stałą dobrą współpracę i dziękujemy panu wojewodzie za możliwość wspólnej realizacji tego projektu – zaznaczył hm. Piotr Grądziel z ZHR.

Na zakończenie uczestnicy konferencji złożyli wiązanki kwiatów na powstańczej kwaterze.

Głównym organizatorem akcji jest Wojewoda Kujawsko-Pomorski, a partnerami: ZHP, ZHR, WOT, IPN i Lasy Państwowe. Na terenie naszego regionu znajduje się ok. 50 takich miejsc. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki przygotował odpowiednie tablice, które harcerze i żołnierze WOT umieszczą w miejscach pamięci.

Projekt wojewody otrzymał dofinansowanie w ramach rządowego Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

(źródło: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Mieszkaniec KoronowaMieszkaniec Koronowa

3 0

Wspaniała inicjatywa upamiętnienia zwycięskiego powstania, które przyniosło nam wyzwolenie spod pruskiego zaboru. Koronowo właśnie w wyniku Powstania Wielkopolskiego odzyskało niepodległość i zbliża się 100 rocznica tego wydarzenia. Prusacy dowiedzieli się, że okupowali te ziemie nielegalnie i nigdy nie było tu legalnego Państwa Pruskiego, tylko zabór Pruski ze wszelkimi negatywnymi skutkami dot. wynaradawiania, kulturkampf czyli walki z polską kulturą, nielegalnego zagarniania podatków z bezprawnie zajętych terenów, zmuszania dzieci do nauki w tym religii w języku niemieckim, pruskiego osadnictwa itp. 00:01, 14.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%