Zamknij

Zbrodnia Pomorska 1939 w Sadkach

14:07, 04.11.2019 E.S Aktualizacja: 14:11, 04.11.2019
Zbrodnia Pomorska 1939 w Sadkach - fot. PiMBP w Nakle nad Notecią Zbrodnia Pomorska 1939 w Sadkach - fot. PiMBP w Nakle nad Notecią
reo

Zbrodnia Pomorska 1939 w Sadkach była tematem wykładu ks. dra Michała Damazyna, który miał miejsce 31 października w nakielskiej bibliotece.

Prelegent przybliżył mechanizm i przebieg tych tragicznych wydarzeń na terenie Sadek. Była to pierwsza po wybuchu II wojny światowej niemiecka akcja eksterminacyjna wymierzona w polską ludność cywilną. Zbrodnie dokonywane były na przełomie października i listopada 1939 r. przez lokalne oddziały paramilitarne, złożone z miejscowych Niemców tzw. Selbstchutz. Ginęli przedstawiciele polskiej inteligencji: urzędnicy, księża, właściciele ziemscy, policjanci, a także osoby, które dotknęła zemsta ze strony ich sąsiadów Niemców.

Na przykładzie losów dwóch ofiar: najmłodszej 17 – letniego harcerza Janka Toporowicza i proboszcza parafii w Sadkach ks. Leona Kaji ukazano historię 86 ofiar zbrodni w Sadkach.

Ks. Damazyn przedstawił kulisy powojennego śledztwa, które nie doprowadziło do ukarania sprawców. Sama Zbrodnia Pomorska 1939 nie znalazła niestety nadal  właściwego miejsca w świadomości historycznej Polaków. Pogłębieniu wiedzy o niej ma służyć sympozjum naukowe, które odbędzie się 9 listopada w Sadkach.
 

Autor: Mariusz Skoczek PiMBP w Nakle nad Notecią, fot. PiMBP w Nakle nad Notecią

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%