Zamknij

Viva I’Italia - Młodzież CKZiU wróciła z Włoch

14:29, 04.11.2019 | E.S
REKLAMA
Skomentuj
Młodzież CKZiU wróciła z Włoch

Kolejna już grupa uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wyruszyła w podróż, aby zdobywać zawodowe doświadczenie, tym razem do słonecznej Italii. W okresie od 28 września do 27 października 13 informatyków i 7 logistyków odbywało swoje praktyki w nadmorskim Rimini w regionie Emilia – Romania.

Pierwszego dnia, po zapoznaniu się z miastem, młodzież wyruszyła do miejsc pracy. Przez cztery kolejne tygodnie informatycy poznawali tajniki programowania w biurze Sistema Turismo pod fachowym okiem opiekunki – p. Simony. Logistycy realizowali swoje zadania w trzech miejscach: firmie logistycznej TREVI we Riccione, zajmującej się dystrybucją artykułów gospodarstwa domowego przysyłanych do Włoch z Chin oraz w dwóch punktach firmy POLARIS SCARPE & Co, sprzedającej obuwie. W swojej pracy młodzież wykorzystywała swoje umiejętności zawodowe i językowe. W sytuacjach, gdy uczniowie nie mogli używać języka angielskiego, odbywali przyspieszony kurs języka włoskiego i sprawnej obsługi Google Translator.

Podczas praktyk zagranicznych młodzieży odbyła się wizyta monitorująca Dyrektora szkoły p. S. Kulpinskiego i Kierownika Szkolenia Praktycznego p. R. Zalewskiej–Czeszewskiej. Budujące dla uczniów jest to, że w opiniach pracodawców zasługują oni na najwyższe noty.

Wyjazd obejmował również bogaty program kulturowy, obejmujący trzy atrakcyjne wycieczki: do romantycznej Wenecji, malowniczego San Marino oraz perły renesansu - Florencji.

 Największe wrażenie na uczniach wywarła magiczna Wenecja. Wycieczka statkiem po Canal Grande przez serce starej Wenecji to odyseja pod względem widokowym i dźwiękowym, spojrzenie na niezwykłość codziennego życia miasta oraz na wspaniałą architekturę pałaców i innych budowli znajdujących się wzdłuż całej trasy.

Mała, niepodległa republika San Marino, położona na szczycie wysokiego wzgórza (ponad 700m n.p.m.) urzekła wszystkich przepiękną panoramą okolicy. Machiavelli, średniowieczny pisarz parający się polityka, powiedział, że jest to najlepsza włoska reduta wojskowa, Dante zaś czerpał w zamku natchnienie, gdy pisał fragmenty „Czyśćca”. Dla bardziej przyziemnych zwiedzających San Marino kusi licznymi sklepikami z regionalnymi produktami.

Florencja, niewątpliwie artystyczna stolica Europy, jest tak bogata w zabytki architektury, galerie, muzea, parki, że trudno w kilka godzin zobaczyć je wszystkie. Nasz spacer szlakiem najważniejszych z nich pozwolił na uchwycenie jej niezwykłego piękna i niepowtarzalnej atmosfery. Chyba w pamięci każdego z nas pozostanie obraz magicznego mostu Ponte Vecchio.

Dla niestrudzonych poszukiwaczy nowych miejsc odbyły się tez wycieczki do Bolonii i Rawenny. Pierwsza z nich przeniosła nas w klimat średniowiecznego miasta, druga dała jedyną w swoim rodzaju okazję podziwiania bizantyjskich mozaik z V i VI w. n.e., unikatowych zabytków wpisanych na listę Unesco.

Jako że nie samą pracą i zwiedzaniem uczeń żyje, popołudnia były wypełnione kąpielami i plażowaniem nad Adriatykiem, spacerami po Rimini, grą w piłkę, a dla chętnych – nawet zajęciami z języka angielskiego i matematyki.

Wymiernymi korzyściami udziału w projekcie jest uzyskanie tzw. paszportu europejskiego Europass, który stwarza możliwości nauki i pracy w Europie oraz zwiększa szanse młodych na rynku pracy. Beneficjenci otrzymują również certyfikat udziału i dokument ECVET potwierdzający nabyte umiejętności.

Ważnym atutem udziału w projektach mobilności jest to, że uczniowie nie ponoszą żadnych kosztów. Dostają natomiast kieszonkowe na wyjazd, które mogą wykorzystać w dowolny sposób.

Zachęcamy wszystkich do udziału w podobnych projektach – naprawdę warto!

tekst i fot. CKZiU w Więcborku

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone