Zamknij

Kościoły Armenii i Gruzji - wystawa fotografii Macieja Rewakowicza

18:58, 18.11.2019 E.S Aktualizacja: 12:01, 19.11.2019
Skomentuj Kościoły Armenii i Gruzji - wystawa fotografii Macieja Rewakowicza - fot. Ewa Szydeł Kościoły Armenii i Gruzji - wystawa fotografii Macieja Rewakowicza - fot. Ewa Szydeł

15 listopada w więcborskiej książnicy miał miejsce wernisaż wystawy fotografii pt. „Kościoły Armenii i Gruzji”.  Autorem zaprezentowanych zdjęć jest bydgoski lekarz pan Maciej L. Rewakowicz.  

Pan Maciej urodził się w 1946 roku. Od 1970 r. mieszka w Bydgoszczy. Z zawodu jest lekarzem. Większość jego naukowych publikacji traktuje o chirurgii naczyniowej. Pisze eseje, recenzje teatralne oraz aforyzmy. W czasie nauki w szkole wyższej grał i reżyserował w teatrze studenckim w Poznaniu. W 1978 roku, wraz z Marianem Dziatkowiakiem, dokonał swojego pierwszego wejścia na Samadhi (5700m n.p.m) w Himalajach Zachodnich. Od czasu kiedy skończył 11 lat wspina się w Tatrach. W ostatnich kilku latach uprawiał wspinaczkę także w Alpach m.in. na Grosglocknera i na 6 czterotysięczników. Jest zdobywcą słynnego również wśród alpinistów Mont Blanc. W latach 1968-1970 był członkiem Klubu Wysokogórskiego w  Poznaniu. Nie tylko się wspina, ale także fotografuje miejsca, w których ma okazję przebywać. Jako autor fotografii o tematyce górskiej miał swoje wystawy w Warszawie, Bydgoszczy i Lubostroniu.

W piątkowe popołudnie książnica wypełniła się mieszkańcami pragnącymi uczestniczyć w otwarciu wystawy zdjęć wykonanych podczas wyprawy pana Macieja L. Rewakowicza do Armenii i Gruzji. Zgromadzeni pragnęli również wysłuchać wykładu dotyczącego ekspozycji. Prelegent opowiedział o każdym zdjęciu. Nie ograniczył się tylko do przedstawienia miejsca, w którym powstało, przybliżył on w skrócie również historię danego zabytku. Perfekcyjnie orientował się w dziejach krajów, o których opowiadał. Między innymi dowiedzieliśmy się, że niektóre gruzińskie budowle noszą ślady niedawnej wojny z Rosją. Ciekawostką są z pewnością ujęte na kilku zdjęciach ruiny świątyni w pobliżu miasta Ani. To miejsce kultu było niszczone w wyniku wojen a także eksplozji dokonywanych w pobliskich kamieniołomach.  Jego przygoda z Gruzją i Armenią rozpoczęła się w mieście Batumi – to znane uzdrowisko znajdujące się przy granicy z Turcją. Podczas prelekcji fotograf wiele mówił o klasztorze zwanym Tatew. Założono go w 815 roku. To jedno z najważniejszych miejsc religijnych, kulturalnych i naukowych w Armenii. Ormianie mogą poszczycić się 3000-letnią historią, a także - co ważne – są jednym z najstarszych chrześcijańskich narodów na świecie. Wiarę w zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa przyjęli już w 301 r. n.e. Z owego faktu są niezwykle dumni co podkreślają doskonale rozwiniętym i zachowanym budownictwem sakralnym. Gruzini to ludzie niezwykle gościnni. Ich serdeczność przejawia się w codziennym zachowaniu. Mają wielki szacunek dla innych narodów -  szczególnie do Polaków.  O swojej wierze i kościele mówią, akcentując jego znaczenie narodowe. Jest on dla nich elementem spajającym naród,  wręcz oznaką patriotyzmu

Piątkowy wernisaż nie był pierwszym spotkaniem z panem Rewakowiczem. Bydgoski lekarz gościł już w naszej książnicy w 2012 roku. Prezentował wówczas również wystawę fotograficzną. Poprowadził także wykład pt. „Zaufanie w medycynie”. Jak wówczas tak i obecnie czas spędzony z Panem Maciejem L. Rewakowiczem to solidna porcja wiedzy, wspomnień i zapadających w pamięci anegdot. Wystawa miała miejsce w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Można ją oglądać w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku do 13-12-2019.

Zapraszamy!

Marcin Łangowski - MGBP w Więcborku

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%