Zamknij
REKLAMA

Miłość znów tryumfowała

11:44, 19.02.2020 | E.S
REKLAMA
Skomentuj
Miłość znów tryumfowała - fot. Jacek Wojtania CKiS

Dramat Williama Szekspira „Romeo i Julia” jest jednym z tych dzieł, które weszły do kanonu popkultury wiele lat temu, zyskując niezbywalny status klasyki. Mnogość trawestacji dzieła Szekspira dowodzi, że historia tragicznej miłości Romea i Julii stała się tematem uniwersalnym, wykorzystywanym przez kolejne pokolenia artystów – literatów, muzyków, twórców filmowych czy tancerzy.

„Romeo i Julia” to nade wszystko historia, która nierozerwalnie kojarzy się ze Świętem Zakochanych, dlatego też 14 lutego zaproponowaliśmy mieszkańcom Sępólna Krajeńskiego podróż do Werony, gdzie dwoje kochanków ze skłóconych rodów Kapuletich i Montekich, pragnie być ze sobą mimo wszelkich przeciwności. Baletową interpretację tej nieśmiertelnej sztuki licznie zgromadzonej publiczności zaprezentował zespół Royal Lviv Ballet. Za reżyserię spektaklu odpowiadał Honorowy Artysta Rosji, solista i choreograf słynnego Bolshoi Ballet, Victor Szczerbakov. Piękne stroje, imponująca oprawa – zarówno sceniczna, jak i muzyczna (doskonała muzyka Sergieja Prokofiewa) – zrobiły wrażenie na odbiorcach, wśród której nie brakowało par świętujących w ten sposób kolejne wspólne Walentynki.

Dramat Szekspira poznajemy już na wczesnym etapie szkolnym. Historia ta dojrzewa w nas wraz z dorastaniem, odczytujemy ją na różne sposoby – lubimy mniej lub bardziej, dopatrujemy się w niej uniwersalizmów, dostrzegamy tuzin popełnionych po Szekspirze plagiatów, parodii etc., gdy jednak spojrzymy na nią z dystansu, dojrzymy przede wszystkim, że to prawdziwa sztuka napisać taką Sztukę. Bo choć Romeo i Julia niezmiennie od ponad 4 stuleci za każdym razem umierają, to jednak jako symbol prawdziwej, niezwyciężonej miłości stali się nieśmiertelni. 

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot – Jacek Wojtania

 

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

MarekMarek

1 1

Krajna TV rządzi!!!! 19:33, 19.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone