Zamknij

Pełen parkiet na potańcówce w Płociczu

14:04, 24.09.2024 . Aktualizacja: 17:26, 26.09.2024
Skomentuj Pełen parkiet na potańcówce w Płociczu - fot. MGOK Kamień Krajeński Pełen parkiet na potańcówce w Płociczu - fot. MGOK Kamień Krajeński

Mieszkańców Płocicza nie trzeba było długo namawiać do tańca. Kolorowe spódnice wirowały przy ludowych rytmach. O oprawę muzyczną zadbały zespoły: Lutowianie, Modraki i Krëbane.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kamieniu otrzymał 10 tys. zł z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w programie „Potańcówki Wiejskie 2024”. Za te środki zostały zorganizowane dwie potańcówki: jedna odbyła się w sierpniu w Dąbrówce, a druga w sobotę 21 września w Płociczu. Oprawę muzyczną zapewnili Lutowianie, Modraki i Zespół Pieśni i Tańca Krëbane.

Świętowanie z sąsiadami

– Zgodnie z nazwą była to potańcówka, przygotowaliśmy więc spory parkiet do tańca. Goście chętnie z tego korzystali. Były wężyki, kółeczka i tańce ludowe w parach – mówi koordynatorka projektu Ramona Wieczorek. – Nazwa spotkania „Fajrowanie z sąsôdami na Krajnie” została zaczerpnięta z dwóch gwar: krajeńskie fajrowanie oznacza świętowanie, sosôd to z kolei po kaszubsku sąsiad. Ideą było pokazanie mieszających się na tym terenie wpływów kultury m.in. Krajny i Kaszub, ale rzecz jasna także popularyzacja lokalnej kultury ludowej i integracja.

Na parkiecie było kolorowo: zarówno członkowie zespołów, jak i goście, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Płociczu czy organizatorzy mieli stroje ludowe lub nawiązujące do strojów regionalnych kaszubskich i krajeńskich. Pięknie ubrane były także młode mieszkanki Płocicza: Joanna Dropiewska, Julia Zdziebło, Eliza Zemke i Lena Lewandowska.

Regionalny poczęstunek

Członkinie KGW w Płociczu na czele z Michaliną Dziarnowską częstowały gości słodkościami, kawą, swojskim bigosem i regionalnymi kotlecikami ziemniaczanymi. Przygotowanie rustykalnych dekoracji koordynowała Bożena Lewandowska z WDK w Płociczu, a kwiaty pochodziły z miejscowych ogródków. Pogoda była idealna do spotkania pod chmurką. Podczas gdy część gości tańczyła, na ławeczkach siedzieli seniorzy, którzy z łezką w oku wspominali dawne wiejskie potańcówki. Niektórzy z nich również dali się wyciągnąć na parkiet.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w ramach programu Potańcówki Wiejskie 2024.

tekst i fot. M-GOK w Kamieniu

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-krajna.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%