Dziewiętnaście motopomp wykorzystywanych w akcjach ratowniczo-gaśniczych trafiło do jednostek ochotniczych straży pożarnych w całym regionie. Zakup współfinansował samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przy wsparciu środków unijnych w wysokości blisko 8 mln zł z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. W uroczystości przekazania sprzętu wzięli udział marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, członek zarządu Aneta Jędrzejewska i radny województwa Tadeusz Pogoda.
![]()
- Nowoczesny sprzęt i infrastruktura są istotnym wsparciem służby strażaków, ale należy podkreślić przede wszystkim znaczenie człowieka. Jako gospodarz województwa, w imieniu mieszkańców naszego regionu, pragnę złożyć Państwu ogromne podziękowania za poświęcenie w ochronie najwyższych wartości, za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.
Podczas uroczystości gospodarz województwa odebrał z rąk wiceprezesa zarządu wojewódzkiego oddziału Związków Ochotniczych Straży Pożarnych RP Janusza Gerke honorowy medal wybity z okazji jubileuszu stulecia związku.
Motopompy pożarnicze trafiły do jednostek na terenie wszystkich powiatów naszego województwa:
Zakup sprzętu był możliwy dzięki realizacji czwartego etapu wartego ponad 10 mln zł projektu „Nowoczesne służby ratownicze” finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Przedsięwzięcie obejmuje także wyposażenie jednostek OSP w samochody ratowniczo-gaśnicze (7 średnich i 12 lekkich wozów), które przekażemy druhom jesienią. Dziś (10 września) w Urzędzie Marszałkowskim odbywa się konferencja poświęcona realizacji zadania.
Ze wsparciem funduszy unijnych w ramach trzech wcześniejszych etapów projektu udało się zakupić 27 samochodów gaśniczo-ratowniczych (w tym 11 ciężkich i 16 średnich wozów bojowych). Zadanie realizowane jest przez wojewódzki oddział Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Zobacz:
Środki z RPO 2014-2020 umożliwiły także wyposażenie jednostek OSP w naszym regionie w blisko 1,3 tys. sztuk sprzętu niezbędnego do prowadzenia akcji – to m.in. motopompy, narzędzia hydrauliczne, zestawy ratownictwa medycznego, aparaty do ochrony dróg oddechowych, łodzie, sanie do ratownictwa lodowego, wentylatory oddymiające i agregaty prądotwórcze.
Zobacz:
Nie tylko przekazujemy dodatkowy sprzęt, ale pomagamy także rekompensując poniesione na akcjach straty - w lutym węże pożarnicze i komplety ubrań ochronnych odebrali strażacy z zastępów, które w listopadzie ubiegłego roku brały udział w akcji gaszenia pożaru nielegalnego składowiska opon w Raciniewie w powiecie chełmińskim.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz