Zamknij
REKLAMA

Uważaj na oszustów. Mieszkanka powiatu sępoleńskiego straciła swoje oszczędności

17:53, 15.07.2021 | źródło: KPP Sępólno Krajeńskie
Skomentuj fot. policja.pl
REKLAMA

Sępoleńscy policjanci ostrzegają!!! Uważaj na oszustów na portalu OLX. Kolejna osoba straciła swoje pieniądze. Pamiętajcie - nigdy nie podajemy swoich danych do konta bankowego osobom postronnym - informuje KPP w Sępólnie Krajeńskim.

Od kilku miesięcy do Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim zgłaszają się pokrzywdzeni, którzy stracili  pieniądze, ponieważ zostali oszukani przez kupujących na popularnej platformie OLX. O takim przestępstwie, na początku tygodnia poinformowała sępoleńskich policjantów 41-letnia mieszkanka gminy Sępólno Krajeńskie. Oszuści podstępem wypłacili z konta pokrzywdzonej kobiety 4 tysiące złotych. Metoda działania sprawców była podobna, jak w wielu innych przypadkach.  

Jak działają oszuści? Udają kogoś, kto jest bardzo zainteresowany zakupem wystawionego na platformie OLX przedmiotu, kontaktują się więc z wystawiającym przez WhatsApp i proponują przeprowadzenie transakcji za pośrednictwem tego komunikatora.

Następnie sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX pozwalającą na finalizację transakcji. Przestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane karty, rzekomo po to, aby wystawiający przedmiot na sprzedaż mógł otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

 

Policjanci ostrzegają, że przez nieuwagę, myśląc, że szybko sprzedamy swoje rzeczy, możemy stracić swoje oszczędności.

Co zrobić by nie paść ofiarą takiego oszustwa?

  • Czytaj uważnie SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
  • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich.
  • Gdy korzystasz z portali aukcyjnych, miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger.
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Platforma OLX jest świadoma problemu. Na blogu opublikowała apel do klientów, by byli ostrożni. Podkreśla, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przedmiot.

W przypadku jeśli otrzymałeś podejrzany link, w pierwszej kolejności sprawdź go na stronie https://pomoc.olx.pl/hc/pl. Wystarczy wkleić link w odpowiednie pole i zobaczyć, na jaki kolor zostanie podświetlony.

Ofiarą oszustów padają osoby starsze, jak i młodzi ludzie. Wiek nie ma tu żadnego znaczenia. Dlatego, apelujemy! Chrońmy swoje dane bankowe, nie podawajmy haseł, ani loginów osobom postronnym nawet, gdy wzbudzają w nas zaufanie. Zawsze bądźmy czujni i stosujmy się do zasady ograniczonego zaufania.

(źródło: KPP Sępólno Krajeńskie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%