Zamknij
REKLAMA

Nietypowe działania na wysokości

20:47, 21.06.2018 | źródło: KP PSP Złotów
REKLAMA
Skomentuj
Nietypowe działania na wysokości - fot. KP PSP Złotów

17 czerwca 2018 roku w godzinach wieczornych do SKKP Złotów za pośrednictwem jednego z funkcyjnych z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu dotarła informacja, że w kompleksie leśnym w okolicach m. Lipka, w koronie jednego z drzew znajduje się metrologiczny balon stratosferyczny wraz z kapsułą do badań makrobiologicznych. Poszukiwania obiektu prowadzone były przez organizatora projektu badawczego czyli III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni - informuje KP PSP w Złotowie.

Balon w ramach uczniowskiego projektu kosmicznego „3-SAT” został wysłany w stratosferę 16 czerwca z terenu lotniska w Pile, zawierając w sobie biologiczny materiał badawczy w postaci mikroglonów – ekstremofili. Organizmy żyjące w skrajnych warunkach środowiskowych na potrzeby projektu badawczego Licealiści przywieźli ze Svalbardu, norweskiej prowincji w Arktyce.

Uwzględniając nietypowy charakter zdarzenia nawiązano współpracę z służbami Lasów Państwowych Nadleśnictwa Lipka, w wyniku czego poszukiwany obiekt został odnaleziony w koronie jednego z drzew na terenie Leśnictwa Potulice.

Przeprowadzone rozpoznanie potwierdziło, że w/w obiekt zawisł na wysokości ok. 20-25 metrów ponad poziomem gruntu, z uwagi na warunki terenowe dojazd był utrudniony w części wyłącznie gruntową drogą tzw. zrywkową, przeznaczoną do bieżących prac na potrzeby gospodarki leśnej.

Uwzględniając powyższe elementy na miejsce akcji zadysponowano zastępy PSP oraz OSP w tym samochód specjalny SH-18 zabudowany na tradycyjnym podwoziu samochodu Star 200. Po sprawieniu sprzętu w wyznaczonym miejscu z zachowaniem wymaganych podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny służby dokonano podjęcia z korony drzewa poszukiwanego obiektu badawczego, następnie przekazano go zarządcy terenu czyli Lasom Państwowym do dalszych czynności wyjaśniających i zabezpieczających.

Należy podkreślić, że wspólne działania jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz Administracji Lasów Państwowych niejednokrotnie mają różnoraki i wielowątkowy charakter. Tym razem współdziałano na rzecz nauki, pozyskane wyniki i efekty badawcze realizowanych wielu projektów przyczyniają się z całą pewnością do dalszego rozwoju innowacyjności kolejnych pokoleń naszego społeczeństwa.

(źródło: KP PSP Złotów)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone