Zamknij

Straciła pieniądze metodą "Na BLIKA"

22:38, 23.03.2019 | źródło: KPP Chojnice
REKLAMA
Skomentuj
Straciła pieniądze metodą "Na BLIKA" - fot. policja.pl

Policjanci ostrzegają przed coraz bardziej rozpowszechnianą przez przestępców kolejną nową metodą oszustwa, tym razem na BLIKA. W ten sposób blisko tysiąc złotych z konta straciła kobieta, która była przekonana, że o pomoc finansową prosi ją siostra. Zanim sprawca jednak wyłudził kod, włamał się na jej konto w popularnym portalu społecznościowym - informuje KPP w Chojnicach.

O oszustwie metodą "na BLIKA" policjanci zostali poinformowani w czwartek wieczorem. Na komendę zgłosiła się 31-letnia kobieta, która została w ten sposób okradziona. Jak się okazało najpierw dostała wiadomość za pośrednictwem popularnego komunikatora, której nadawcą była rzekomo jej siostra. Kobieta poprosiła w ten sposób o pomoc finansową z uwagi na problemy jak określił oszust, dotyczące „sprawy życia i śmierci”.

Pokrzywdzona  wygenerowała kod BLIK i przesłała go swojej krewnej. Nic by nie wzbudziło jednak jej podejrzeń, gdyby nie kolejna prośba siostry o pieniądze tym razem o większą sumę pieniędzy. Wówczas to 31-latka dopiero skontaktowała się telefonicznie z siostrą, a ta zaprzeczyła, aby miała ją prosić o jakąkolwiek pożyczkę przez komunikatora portalu społecznościowego. Ostatecznie okazało się, że ktoś włamał się na konto siostry i z tego konta z nią korespondował.

Ofiarą tego typu oszustwa można też paść podczas zakupów na różnego rodzaju aukcjach internetowych. Oszuści wystawiając rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają numeru konta, tylko proszą o kod BLIK, dzięki któremu niezwłocznie wypłacą pieniądze, obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Kupujący myśląc, że po dokonaniu w ten sposób płatności, zamawiany towar zostanie do niego szybciej wysłany. Pamiętajmy, że osoba, która otrzyma ten kod jest całkowicie anonimowa. Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o numer konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem i w obecności kuriera sprawdzić paczkę.

Policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

(źródło: KPP Chojnice)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone