Zamknij

Przedświąteczne porady sępoleńskich policjantów

14:19, 11.12.2019 E.S Aktualizacja: 14:21, 11.12.2019
Skomentuj Przedświąteczne porady sępoleńskich policjantów Przedświąteczne porady sępoleńskich policjantów

Grudzień jest okresem gorączkowych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i powitania Nowego Roku. W tym czasie „ogólnego roztargnienia” bardzo często zapominamy o własnym i innych bezpieczeństwie. Postarajmy się, aby ten wyjątkowy w polskiej tradycji czas upłynął w spokojnej i rodzinnej atmosferze.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok. Dla zdecydowanej większości z nas jest to czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. Niejednokrotnie zapomniany wówczas o czujności oraz o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego, mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców oraz gości powiatu sępoleńskiego, policjanci apelują o ostrożność i przypominają, jak nie paść ofiarą przestępcy.

Bezpieczne mieszkanie

Mieszkanie, szczególnie w okresie świątecznym, to łakomy kąsek dla złodzieja. Włamywacze nie świętują, wykorzystują kilkudniową nieobecność domowników. Pamiętajmy, aby wyjeżdżając na święta do najbliższych swoje mieszkanie pozostawić pod okiem czujnego sąsiada. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił na nie uwagę oraz zabierał ulotki reklamowe spod drzwi. Gdy zauważy obce osoby, które kręcą się w pobliżu, natychmiast zareaguje. Niewykluczone, że wtedy przestępcy zrezygnują ze swych zamiarów. Jeżeli cokolwiek wyda się niepokojące, należy jak najszybciej powiadomić policję, dzwoniąc pod numer 112. Policjanci sprawdzą każdy sygnał!

Wychodząc z domu pamiętajmy, by zamknąć okna i drzwi, włączyć system zabezpieczający i nie zostawiać kluczy pod wycieraczką, za doniczką na oknie czy za framugą drzwi. Nie zapominajmy o zamknięciu okien w piwnicy i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może przedostać się do środka. Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, stracimy więcej niż portfel. Nie nagrywajmy też na automatycznej sekretarce wiadomości, kiedy planujemy powrót do domu. Włamywacz może również skorzystać z takiej informacji.

Uważajmy również na osoby oferujące fałszywi kominiarze proponujący do kupienia kalendarz - nie dajmy się nabrać - to mogą być oszuści, którzy podszywając się pod kominiarzy szukają potencjalnych kupców w celu zarobku;

Uważajmy na kieszonkowców

W szczególności uważajmy w miejscach takich jak: dworce, przystanki, sklepy, jarmarki, gdzie jesteśmy narażeni na kradzież. Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu. Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.

 Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem, ponieważ złodziej może okraść nasze mieszkanie. Zwracajmy uwagę na zamieszanie w sklepie, autobusie czy hali targowej. Podczas podróży lub przemieszczania się komunikacją miejską, starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki, ponieważ grozi to nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Jeżeli na zakupy zabieramy ze sobą dzieci pilnujmy je, aby się nie zgubiły. Jeżeli już do tego dojdzie szybko poprośmy o pomoc pracowników obiektu w którym jesteśmy. Warto wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców lub opiekunów zawsze wróciły do miejsca gdzie ich widziały ostatni raz.

Uważajmy przy bankomatach. Tutaj także możemy paść ofiarą złodziei i oszustów. Oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery do przechwycenia numerów PIN. I choć trudno stwierdzić, czy na bankomacie jest założona nakładka, to warto zachować ostrożność, a swoimi podejrzeniami podzielić się z Policją.

Bezpieczeństwo na drodze

Wybierając się w podróż, pamiętajmy o sprawdzeniu, czy auto jest przygotowane do jazdy. Odpowiedzialny kierowca powinien sprawdzić, czy wszystkie światła ma sprawne, czy pojazd ma ważne badania techniczne i czy wszystkie płyny w silniku są uzupełnione. Siadając za kierownicą nie wolno zapomnieć o przestrzeganiu przepisów drogowych. Jazda „na podwójnym gazie”, przekraczanie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu, jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa czy przewożenie dzieci bez fotelików może mieć tragiczne konsekwencje. Przypominamy również, by kierowcy zwracali szczególną uwagę na pieszych, a piesi pamiętali o odblaskach. Nie zapomnijmy, że kierując samochodem dbamy nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale zobowiązani jesteśmy chronić tych, których wieziemy i wszystkich użytkowników drogi, którzy chcą bezpiecznie i radośnie spędzić świąteczne dni.

Bezpiecznie w sieci

Okres przedświąteczny to znakomity czas dla cyberprzestępców. Coraz więcej ludzi kupuje prezenty online, nierzadko szukając promocji i ofert specjalnych. Niestety wielu z nas opuszcza w tym czasie czujność związana z cyberbezpieczeństwem, a przecież atakujący mają do dyspozycji cały arsenał narzędzi, dzięki którym mogą infekować komputery i przejmować nad nimi kontrolę lub szyfrować dane użytkowników, po czym żądać okupu za przywrócenie dostępu. Nie możemy także zapominać o uciążliwym i coraz częściej niebezpiecznym spamie oraz o atakach phishingowych, które pozwalają cyberprzestępcom przejąć dane logowania użytkowników do rozmaitych serwisów online, ukraść tożsamość, a docelowo nawet pieniądze z kont bankowych.

Każdy użytkownik internetu powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo i pamiętać , aby:

  • unikać programów żądających okupu – nie otwierać załączników pocztowych z nieznanych sklepów i regularnie rób kopię zapasową swoich danych;
  • pamiętać o odnośnikach phishingowych – nie klikać przypadkowych odnośników otrzymanych w wiadomościach e-mail, SMS-ach, na portalach społecznościowych lub przez komunikatory internetowe;
  • tworzyć silne hasła – łączyć litery, cyfry i znaki specjalne, aby trudniej było je złamać;
  • kupować na bezpiecznych stronach do których jest szyfrowana komunikacja – szyfrowanie stanowi niezbędne zabezpieczenie w sklepach internetowych (Ustalenie, czy strona jest szyfrowana, jest proste – zobacz czy na początku adresu witryny widnieje „https” zamiast „http”,  jest jeszcze symbol klucza lub kłódki, a pasek adresu może zmienić kolor);
  • zanim zapłacisz kartą w , sklepie online zapoznaj się z opiniami o firmie, która za nim stoi;
  • wyłączyć funkcję Bluetooth, używać sieci komórkowej – w ten sposób połączenie sieciowe będzie znacznie bezpieczniejsze;
  • blokować podejrzane darmowe aplikacje – programy takie mogą zawierać niepożądane „gratisy”;
  • uważać na fałszywe wiadomości żądające podania kodu BLIK lub potwierdzenia wysyłki – mogą być przynętą cyberprzestępców;
  • uważać na wiadomości typu: „POMOCY ZOSTAŁEM OKRADZIONY”- fałszywe wiadomości o niebezpieczeństwie są wysyłane do rodziny i znajomych z prośbą o przekazanie pieniędzy na powrót do domu czy inne chwilowe wsparcie finansowe, które ma niby pomóc w wydostaniu się z tarapatów lub chociażby powrót do domu na Święta. Często odbiorcami takich wiadomości są dziadkowie, ludzie starsi. Ich chęć niesienia pomocy sprawia, że stają się łatwymi ofiarami oszustwa. Pamiętajmy o tym i upewnijmy się, że znajomy czy członek rodziny rzeczywiście potrzebuje pomocy.

Pamiętajmy również, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy, czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych to najczęściej stosowana metoda przez oszustów, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające. Pomysłowość przestępców nie zna granic i wymyślają nowe to sposoby, aby zdobyć swój cel którym są nasze oszczędności. Aby uniknąć zagrożenia wystarczą zwykłe środki ostrożności i zasada ograniczonego zaufania.

Zbliżający się okres świąteczno-noworoczny związany jest z zakupem różnego rodzaju materiałów pirotechnicznych i sztucznych ogni. Przypominamy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa i rozwagi w ich odpalaniu. Pamiętajmy, że fajerwerki są szczególnym zagrożeniem dla naszych dzieci, dlatego obsługą ogni sztucznych powinni zajmować się wyłącznie dorośli.

Życzymy wszystkim bezpiecznych i spokojnych świąt.

Autor: asp. Małgorzata Warsińska - KPP Sępólno Krajeńskie

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%