Zamknij

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nakle

11:36, 02.03.2017 Anna Czyżak-Skowrońska
fot. Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią fot. Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przedstawiciele Zarządu Powiatu Nakielskiego - starosta Tomasz Miłowski, wicestarosta Andrzej Kinderman i radny Jan Kominiak – uczestniczyli w uroczystości pod pomnikiem Wdzięczności Wojsku Polskiemu, w ten sposób okazując szacunek pamięci osób, organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej podjęły się nierównej walki z sowieckimi władzami o suwerenność i niepodległość Polski. Następnie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz na znajdującym się na nakielskim cmentarzu grobie żołnierza niezłomnego o nazwisku Franciszek Sokół, pseud. "Czapla", "Dziadek".

Na terenie Nakła nad Notecią i Paterka w lutym 1946 roku działało ugrupowanie, które powstało z inicjatywy Franciszka Sokoła (pseud. "Czapla", "Dziadek"), Feliksa Zygtora i Stefana Kunikowskiego (pseud. "Michał"). 26 sierpnia 1946 roku Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Szubinie rozpoczął rozpracowywanie agenturalne, w wyniku którego w miesiącach czerwiec – sierpień 1947 roku zlikwidowano grupę i aresztowano 6 jej członków i jednego współpracownika. Na terenie Nakła nad Notecią działały też inne ugrupowania, m.in. organizacja młodzieżowa "Czujka Krajowa", "Grupa Gisia" (od maja do września 1952 r.), "Grupa Zielińskiego" (jesień 1951 r. - marzec 1954 r.) oraz grupa "Młode Orły" (październik 1948 - marzec 1949 r.)

W 2011 r. Sejm RP ustanowił 1 marca państwowym świętem – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", zwanych również „Żołnierzami Niezłomnymi". W ten sposób oddano hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość.

(Anna Czyżak-Skowrońska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%