Zamknij
REKLAMA

"Żołnierz Wyklęty", kobieta - generał Elżbieta Zawacka - "Zo"

18:27, 01.03.2019 | por. dr Diana Warchocka - rzecznik prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada
Skomentuj Żołnierz Wyklęty, kobieta - generał Elżbieta Zawacka - "Zo" - fot. por. dr Diana Warchocka
REKLAMA

Terytorialsi 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”, uczcili pamięć żołnierzy AK oraz podziemia niepodległościowego z okresu po 1945 r  wystawiając posterunki honorowe w miejscach pamięci poświęconych bohaterskim czynom żołnierzy AK. Odbyło się to w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
          
W dniach od 25 do 28 lutego 2019 roku, żołnierze 8 Kujawsko – Pomorskiej Brygady OT im. gen. bryg. Elżbiety  Zawackiej, ps. „Zo” w ramach akcji „Żołnierska Pamięć” oddali hołd swoim poprzednikom, żołnierzom Armii Krajowej, otaczając opieką i pamięcią ich mogiły, pomniki i tablice pamiątkowe w całym województwie kujawsko-pomorskim. Łącząca nas tradycja jest siłą reprezentującą walkę całego narodu o wolność i niepodległość naszej ojczystej ziemi. 

Celem programu „Żołnierska pamięć” jest budowanie świadomości obywatelskiej, w tym patriotycznej i historycznej oraz kultywowanie i pielęgnowanie pamięci 
o polskich żołnierzach poległych w walkach za Ojczyznę. To jest dług honorowy, który musimy spłacić.

Podtrzymywanie pamięci o żołnierzach AK  oraz żołnierzach podziemia niepodległościowego z okresu po 1945r. jest wynikiem współpracy 8K-PBOT z takimi instytucjami jak Światowy Związek Żołnierzy AK w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (województwa kujawsko-pomorskiego), jak również z właściwymi Oddziałami Instytutu Pamięci Narodowej. Edukacja historyczno-patriotyczna jest bardzo istotnym elementem edukacji młodych ludzi, którzy swoją tożsamość narodową czerpią z autorytetów, którymi są Żołnierze AK oraz „Wyklęci”. 

Również dziś, w dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca, na  Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, o godzinie 18.00 odbędzie się uroczystość, na której Prezydent RP ogłosi patrona 8 K-PBOT - Żołnierza Wyklętego – cichociemną – kobietę generał – Elżbietę Zawacką, ps. „Zo”.

Cześć Ich Pamięci!

(por. dr Diana Warchocka - rzecznik prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%