Zamknij
REKLAMA

Konwój z darami już w Prużańsku!

20:44, 27.01.2018 | Krystian Frelichowski
Skomentuj Konwój z darami już w Prużańsku!
REKLAMA

26 stycznia 2018 r. punktualnie o godzinie 20:00 wyruszył konwój z darami dla naszych rodaków z Białorusi. Wcześniej rozpoczął się ich załadunek o 17:00 w Toruniu, o 17:50 w Złejwsi Wielkiej, o 18:30 w Bydgoszczy. Tu najpierw pakowano upominki zgromadzonych w biurze Posła Tomasza Latosa później w siedzibie Bractwa Inflanckiego. Dary zebrane w SP Czarnwo wcześniej zostały przewiezione do Bydgoszczy. Załadunku dokonywało 10 wolontariuszy w tym organizator zbiórki Krystian Frelichowski. W tym roku udało się zebrać między innymi: bajki dla dzieci, plecaki szkolne, piórniki z wyposażeniem, płyty, konserwy, pendrajwy, słodycze, czapki zimowe, rękawice, szale, kożuszki, gry edukacyjne, płyty z polskimi filmami i piosenkami, dziesiątki długopisów, cztery worki rozkosznych pluszaków.

Mimo obaw bez przeszkód w godzinach nocnych przekroczono granicę w Terespolu. Prawo białoruskie pozwala na przewóz 50 kg na jedną osobę. W konwoju bierze udział sześć osób co oznacza, że można zabrać było 300 kg. Organizatorzy nie ważyli darów, ale biorąc pod uwagę pełną przyczepę i wypełnimy do granic możliwości bus można było się spodziewać, że limit ten został przekroczony. Na szczęście tym razem pogranicznicy nie zdecydowali się na ważenie upominków. W godzinach południowych czasu białoruskiego konwój dotarł do Prużańska, gdzie witał ich ks. Wincenty Siewruk (dawny proboszcz z Narowli, wielokrotnie odwiedzający Bydgoszcz, Złąwieś Wielką z młodymi parafianami.

Tam też o godzinie 14:00 czasu białoruskiego wręczano część podarków i odbyło się wspólne śpiewanie kolęd. Uczestnicy konwoju spędzą tu noc. Rankiem 28 stycznia wyruszą do Mozyrza, gdzie zostawią pozostałą cześć darów. I spędzą kolejną noc. Mozyrz i Narowla to tereny bardzo mocno doświadczane przez zawirowania dziejowe, Polsce zostały zabrane podczas pierwszego i drugie rozbioru, wróciła tu, ale tylko na kilka miesięcy w 1920 r. Wraz z nastaniem Rosji sowieckiej, zamknięto na 75 lat wszystkie kościoły katolickie, zakazano rejestracji polskich imion, zabroniono nauki język polskiego, a na dodatek dotknął je wybuch elektrowni w Czarnobylu, utrzymuje się tam nadal wysokie promieniowanie. Powrót delegacji do Polski spodziewany jest rankiem 30 stycznia.

Uczestnicy konwoju:

Marcin Pieńkowski – przewodniczący młodzieżowego klubu Gazety Polskiej, wolontariusz Szkolnego Koło Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Złejwsi Wielkiej. On też kieruje wyprawą.

Maciej Koziołocki – Dyrektor biura Posła K. Czabańskiego

Szymon Róg – bydgoski radny

Beata Szwed – wolontariuszka SK PTSM w Złejwsi Wielkiej

Bartłomiej Giziński – pełnił rolę tłumacza

Artur Szopski - kierowca


Organizatorem i koordynatorem zbiórki jest Przewodniczący bydgoskiego klubu GP Krystian Frelichowski

Koordynatorem akcji w Toruniu przewodniczący młodzieżowego klubu GP Maciej Stawiski

Organizatorzy:

Fundacja Prawa Nauki i Przedsiębiorczości

bydgoski klub GP

toruński młodzieżowy klub GP

Szkolne Koło Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Złejwsi Wielkiej, SP Czarnowo Solidarni2010, Bractwo Inflanckie, stowarzyszenia Idee Solidarności 1980-89, Przymierze,

Akcje wspierali

Posłowie Tomasz Latos, Krzysztof Czabański, Jan Ardanowski

Akcja darów wręczonych Polakom z Białorusi właśnie jest na finiszu, a my zaczynamy już przygotowania to organizacji wakacji dla młodych Kresowiaków. By móc rozpocząć rezerwacje noclegowych, pozyskiwania różneo typu atrakcji musimy zebrać środki potrzebne na wyżywienie gości (noclegi pozyskujemy darmowe). Dlatego już teraz apeluję o wpłaty np. po 5, 10, 15 zł miesięcznie na konto

Fundacja Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości

ul. Magazynowa 1

85-790 Bydgoszcz

(KRS: 0000504066)

nr konta: 46 2490 0005 0000 4530 2892 6303

tytułem: Darowizna na wakacje polskich dzieci z Białorusi

Od stycznia tego roku 1% z naszego podatku można przekazywać na Fundacja Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości wraz z którą od kilku lat organizujemy wakacje dla polskich dzieci z Białorusi jak i transporty darów dla naszych rodaków z Kresów. Dodam, że fundacja nie zatrudnia żadnych pracowników, Prezes jak zastępca pracują społecznie!

Przy wypełnianiu PiT-u wystarczy wpisać numer KRS fundacji: KRS 0000504066


SERDECZNE PODZIĘKOWANIA W IMIENIU POLAKÓW Z PODOLA ZA ZŁOŻONE DARY SKŁADAMY

DARCZYŃCOM INDYWIDUALNYM ORAZ

POCZCIE POLSKIEJ, ENERGI, LOTTO, A TAKŻE KLUBOWI GAZETY POLSKIEJ Z SANDOMIERZA I SK PTSM Z CZARNOWA I ZŁEJWSI WIELKIEJ

ZA ROZPOWSZECHNIANIE INFORMACJI O ZBIÓRCE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DZIENNIKARZOM DZIĘKI, KTÓRYM UDAŁO NAM SIĘ DOTRZEĆ DO OSÓB O WIELKIM SERCU

(Krystian Frelichowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%