Banderola to kawałek tektury lub papieru, w który owinięta jest włóczka. Zawiera ona sporo informacji, które mogą przydać się przy wyborze odpowiednich materiałów do robótek ręcznych. Banderola to swego rodzaju metka czy etykieta dołączona do konkretnego modelu. Najłatwiej znaleźć na niej producenta i nazwę włóczki. Jak czytać banderole, by dotrzeć do informacji o grubości, wydajności czy próbce?
Oznaczenia grubości włóczki
W zależności od kraju pochodzenia włóczki można spotkać się z różnymi oznaczeniami grubości nici. Jednym z nich jest TEX. Takie oznaczenia często widuje się na kordonkach. Przykładem jest 30 tex x 4. Tutaj czwórka oznacza liczbę nitek w kordonku, czyli skręt cieńszych nici na główną, z którą się pracuje. Większa liczba (30) oznacza, ile gramów waży 1000 metrów pojedynczej nitki, czyli jednej z czterech nitek tworzących kordonek.
Najczęściej spotykany zapis grubości na banderoli to jednak stosunek długość/waga włóczki. Określa on też wydajność motka. Wspomniana wydajność różni się w zależności od użytego materiału. Niektóre z włóczek mają specyficzne oznaczenia grubości lub same cyfry. Co one oznaczają? Lace odpowiada 0, 1 ply lub 2 ply oraz długość do 400 m na 50 g. Super Fine to 1, 3-4 ply i długość 200-300 m na 50 g. W przypadku kolejnych grubości wygląda to następująco: Fine – 2/5 ply/125-200m; Light – 3/8 ply/100-125 m; Medium – 4/10-12 ply/60-100 m; Bulky – 5/ 12-16 ply/50-100 m; Super Bulky i Jumbo – mniej niż 50 m na 50 g.
Skład
Opis składu włóczki to niezbędna informacja na banderoli. Jeśli nie ma jej na etykiecie, można podejrzewać, że dany model jest dość kiepski, a producent podejrzany. Informacja o składzie mówi o tym, z jakich materiałów została wykonana włóczka. Może być to przykładowo 100% wełny lub mieszanka, w której wyszczególniono zawartość konkretnych składników, np. 80% merino i 20% nylonu. Skład danej włóczki decyduje o jej właściwościach i przeznaczeniu. Informacja o nim, umieszczona na banderoli, pozwala więc odpowiednio dobrać nici do robótki.
Gdzie kupić włóczki o dobrych składach? W którym miejscu skompletować materiały do swojego niezbędnika? Bogato zaopatrzony sklep internetowy z włóczkami znajdziesz pod adresem https://zamotane.pl.
Polecane druty lub szydełko
Ta informacja umieszczona na banderoli jest szczególnie pomocna dla początkujących. To też przydatna wskazówka odnośnie grubości włóczki. Na etykietach producent podpowiada, jakie przybory najlepiej sprawdzą się do pracy z danymi nićmi. Najczęściej narysowany jest symbol szydełka czy drutów oraz podpisana ich grubość w milimetrach. Skorzystanie z tej wskazówki gwarantuje wygodniejszą pracę z włóczką. Kiedy ma się większe doświadczenie w robótkach ręcznych, można odchodzić od tych zaleceń, ale na początku warto się ich trzymać.
Próbka
Odwiedzając sklep z włóczkami i przeglądając banderole, możemy spotkać się z symbolem kwadratu podpisanego wartościami w centymetrach oraz liczbami przy słowach „rows” i „sts”. Takie oznaczenie pokazuje orientacyjną liczbę oczek i rzędów, jakie trzeba wykonać, by uzyskać kwadrat o bokach 10 na 10 centymetrów. Wartości dotyczą pracy z polecaną grubością drutów czy szydełka. Nie należy rezygnować ze sprawdzenia tych wymiarów samodzielnie, wykonując próbkę i zapisując jej wyniki. Daje to obraz tego, jak będzie prezentować się przyszła robótka.
Kolor
Na etykietach włóczek znajdziemy też nazwę koloru i numer serii farbowania stosowane przez danego producenta. Pierwsze z oznaczeń pomaga znaleźć model pasujący kolorystycznie do rozpoczętej robótki albo do konkretnego projektu. Drugi z kolei pozwala uniknąć różnicy w barwie w ramach jednej pracy, by dokupiona włóczka nie była jaśniejsza ani ciemniejsza niż posiadana. Pozwala to uniknąć niezamierzonego i niezbyt udanego efektu ombre.
Wskazówki na temat prania
Oznaczenia dotyczące prania to standardowe symbole znane nam z metek ubrań. Z etykiety dowiemy się więc o temperaturze prania, o tym, czy rzecz wykonaną z danej włóczki trzeba prać ręcznie, w jakiej temperaturze można prasować i tym podobne.
Odwiedzając stacjonarny sklep z włóczkami, z pewnością natkniemy się na banderole dołączone do konkretnych modeli. Wiedząc, jak je czytać, możemy poznać wiele przydatnych informacji na temat konkretnych nici i ich właściwości, co ułatwi wybór odpowiednich materiałów do robótek ręcznych. Jeżeli przeglądamy asortyment oferowany przez sklep internetowy z włóczkami, umiejętność czytania banderoli nie wydaje się aż tak ważna, lecz również może się przydać, jeśli załączone opisy produktów nie będą wystarczająco szczegółowe.