Zamknij

Jak zostać arteterapeutą?

. + 20:28, 30.03.2022 Aktualizacja: 20:29, 30.03.2022
fot. partnera fot. partnera

Arteterapia jest szczególną formą terapii poprzez sztukę, mającą na celu pomóc w radzeniu sobie z problemami i emocjami z wykorzystaniem procesu tworzenia. Osobą zajmującą się prowadzeniem tej wyjątkowej formy psychoterapii jest arteterapeuta. W jaki sposób zostać arteterapeutą?

Czym się zajmuje arteterapia?

Arteterapia jest jedną z form psychoterapii, która zajmuje się wpływaniem na emocje i leczeniem problemów natury psychicznej z udziałem sztuki, gdzie wykorzystuje się różne działania artystyczne i sam proces tworzenia, by pomóc pacjentowi w uzyskaniu wglądu w jego strefy świadome i podświadome i dzięki temu wzmocnić go i wpłynąć na zmianę. Jest często wykorzystywana jako terapia samodzielna lub terapia uzupełniająca np. w przypadku kłopotów z komunikacją werbalną, podczas zaburzeń lękowych, uzależnień i traum, także przy depresji i nerwicy. W arteterapii wykorzystywanych jest wiele technik i metod, między innymi muzykoterapia, plastykoterapia, filmoterapia, teatroterapia, choreoterapia czy biblioterapia. Więcej na temat leczniczej mocy sztuki znajdziesz na stronie: sensarte.pl, gdzie zapiszesz się na kurs arteterapii czy skorzystasz ze szkoleń wyjazdowych na terenie Polski.

Jak zostać arteterapeutą?

Osoba zajmująca się arteterapią i wykorzystywaniem którejkolwiek z dziedzin sztuki podczas terapii nazywana jest arteterapeutą i bardzo często jest specjalistą, posiadającym kompetencje z więcej niż jednej dziedziny. Zawód w Polsce istnieje prawnie od 2015 roku i wykonywać go może osoba mająca kwalifikacje wynikające z ukończenia profesjonalnych szkoleń, studiów czy kursów. Rozpoczęcie pracy jako arteterepeuta wymaga specjalnego wykształcenia kierunkowego, jednak zajęcia z elementami arteterapii mogą realizować także inni terapeuci, pedagodzy czy psychologowie po przejściu specjalistycznych szkoleń. Cechy niezbędne podczas pracy z osobami z problemami i zaburzeniami to empatia, odpowiedzialność, zaangażowanie, cierpliwość, odporność na stres i wysokie zdolności komunikacyjne. Arteterapeuta powinien być też otwarty i kreatywny. W Polsce powstają niezależne stowarzyszenia arteterapeutów organizujące własne szkolenia zakończone przyznaniem certyfikatów wydawanych we współpracy z międzynarodowymi organizacjami zrzeszającymi arteterapeutów.

Jak wygląda praca arteterapeuty?

Arteterapeuta podczas swojej pracy może prowadzić warsztaty czy sesje indywidualne z różnymi grupami pacjentów. Mogą to być zajęcia z dziećmi, arteterapia dla dorosłych czy seniorów. Podczas pracy z podopiecznymi arteterapeuta wykorzystuje swoje doświadczenie oraz wiedzę do planowania terapii indywidualnej i grupowej, dobierania odpowiednich technik i metod pracy uzależnionych od potrzeb podopiecznych. Do zadań arteterapeuty należy również monitorowanie i dokumentowanie przebiegu pracy oraz współpraca z innymi specjalistami w celu zapewnienia podopiecznym kompleksowej opieki diagnostycznej i terapeutycznej.

Gdzie może pracować arteterapeuta?

Dyplomowany arteterapeuta może pracować w wielu miejscach, między innymi w ośrodkach wychowawczych i terapeutycznych, w szpitalach, zakładach opiekuńczych, domach spokojnej starości i domach pomocy społecznej, domach kultury, szkołach powszechnych, prywatnych i specjalnych, a nawet w zakładach karnych i prywatnych przedsiębiorstwach prowadzących działalność w zakresie terapii. Wysokość wynagrodzenia w zawodzie arteterapeuty jest uzależniona od specjalizacji i doświadczenia oraz miejsca pracy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%