Zamknij

Dietetyczna kolacja, czyli sposób na dobry i regenerujący sen

11:47, 02.06.2022 . Aktualizacja: 11:47, 02.06.2022
fot. partnera fot. partnera

Kolacja jest często pomijanym posiłkiem. Wielu z nas jej unika, żeby po prostu nie przytyć. Inni starają się ją zjeść do godziny 18. Tymczasem ten typ posiłku można dostosować do swoich potrzeb nie tylko pod względem kalorycznym czy smakowym, ale także podyktowany problemami zdrowotnymi, z którymi się borykamy. Jeśli np. mamy problem z zaśnięciem, to zamiast od razu sięgać po specyfiki z apteki, możemy tak przygotować kolację, żeby jej składniki dostarczyły nam magnezu. Jego bogatym źródłem są np. warzywa strączkowe oraz kasza jaglana. Taki duet z kolei świetnie sprawdzi się jako zdrowa kolacja...

Dietetyczna kolacja – co to takiego?

Dietetyczna kolacja to po prostu zdrowa kolacja przepisy na przygotowanie takiego posiłku bez problemu znajdziemy w internecie. Jednakże, zanim się za to zabierzemy, warto mieć na uwadze pewne zasady, które nie tylko ułatwia nam jej przygotowanie, ale również wejdą w zdrowy nawyk. Nie liczą się bowiem same półprodukty, ale także np. o której godzinie zjemy kolację. Poza tym powinniśmy stopniowo przygotowywać organizm do nowego sposobu odżywiania się. Dzięki temu łatwiej będzie mu przestawić się na zdrowe odżywianie się, co z pewnością wyjdzie nam na dobre. 

Podstawowe zasady zdrowej kolacji

Zdrowa kolacja to przede wszystkim posiłek pełnowartościowy, który dostarczy nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a więc: dobrych tłuszczy, białek, węglowodanów, witamin i minerałów. Dobrze zbilansowany ostatni posiłek w ciągu dnia pomoże naszemu organizmowi zregenerować się podczas snu. O czym należy pamiętać, żeby spożyta kolacja faktycznie przyniosła nam korzyści? Wystarczy wziąć pod uwagę kilka zasad:

  • Nie jedzmy kolacji zbyt wcześnie – na to decydują się zazwyczaj osoby na redukcji masy ciała lub w ogóle rezygnują z jej zjedzenia. Tymczasem zbyt wczesne spożycie tego posiłku (a zarazem późne chodzenie spać) skutkować może tym, że zaczniemy odczuwać bóle głodowe i chcąc nie chcąc – powędrujemy do kuchni, by przekąsić coś z lodówki. Z kolei wybudzenie w czasie snu znacznie utrudnia regenerację organizmu.
  • Nie jedzmy kolacji zbyt późno – zjedzenie czegoś tuż przed pójściem spać nie jest najlepszym pomysłem. Organizm będzie miał problem ze strawieniem tego, z kolei rano obudzimy się zmęczeni.
  • Postarajmy się jeść małe porcje – zbyt obfita kolacja tylko dodatkowo utrudni wypoczynek podczas snu, a organizmowi zaserwuje dodatkową pracę w nocy.
  • Unikajmy produktów ciężkostrawnych przed snem – to gotowa recepta na problemy ze zaśnięciem, a nawet przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
  • Postarajmy się, aby w menu kolacji znalazły się takie produkty, które lubimy i które mogą pomóc nam uporać się z jakimiś dolegliwościami, o ile na takie cierpimy.

Sprawdzone pomysły na zdrową i pyszną kolację

Najlepsze, co możemy sobie zaserwować pod koniec dnia to oczywiście zdrowa kolacja. Przepisy dostępne w Internecie z pewnością nam to ułatwią. Wybierz te, które są łatwe w przygotowaniu i nie wymagają użycia wymyślnych składników. Przykładowo mogą to być:

  • Warzywa strączkowe w lekkim sosie i kaszą jaglaną.
  • Zupa z soczewicy.
  • Pasta roślinna jako dodatek do kanapek albo farszy do np. papryki.
  • Wędzone tofu i pomidory.

Możliwości jest wiele i tylko od nas zależy, jak będzie wyglądała zdrowa kolacja, którą zjemy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%