Zamknij

Gdzie najlepiej myć samochód – przegląd dostępnych opcji

11:52, 02.06.2022 . Aktualizacja: 11:52, 02.06.2022
fot. partnera fot. partnera

Podróż czystym autem z całą pewnością jest bardziej komfortowa i bezpieczniejsza. Jednak w dobie rosnących cen paliw i coraz większych kosztów eksploatacyjnych, użytkownicy pojazdów ograniczają swoje wydatki do minimum. W tym także te, które dotyczą metod mycia swoich czterech kółek.

Która z dostępnych opcji mycia pojazdu jest z punktu widzenia skuteczności i opłacalności najlepsza? Dokonaliśmy kompleksowego przeglądu dostępnych możliwości. Poniżej prezentujemy nasze wnioski, które pomogą zrozumieć, które miejsca są najbardziej atrakcyjne dla kierowców.

Rodzaje myjni samochodowych

Obecnie rzadkością jest już mycie pojazdów na własnych posesjach, czy parkingach. Jeszcze nawet niegdyś często spotykane myjnie ręczne zniknęły z mapy, a nieliczne przerodziły się w centra detailingu o znacznie szerszym wachlarzu usług, ale i znacznie wyższych cenach. Właśnie dlatego w naszym przeglądzie skupiamy się wyłącznie na dostępnych dla polskich kierowców myjniach samochodowych. 

Profesjonalne myjnie dzielą się na dwa nadrzędne rodzaje. Pierwszym z nich są myjnie automatyczne, które nie wymagają niemal żadnej ingerencji ze strony kierującego – tu cały wysiłek kierowcy ogranicza się do wybrania programu i wjechania samochodem we wskazane miejsce. Cały proces mycia odbywa się w sposób maszynowy, przy użyciu zaawansowanych technologicznie systemów. Po nowoczesnych myjniach automatycznych możemy spodziewać się powtarzalnej i wysokiej jakości mycia, oraz braku wpływu stopnia zabrudzenia na cenę. Koszt za podstawowe program na myjni automatycznej oscyluje w granicach 20 złotych. Za najbogatszy pakiet z myciem podwozia, suszeniem i woskowaniem nie zapłacimy więcej niż 50 złotych.

Drugim typem myjni samochodowych są obiekty samoobsługowe, czyli miejsca przeznaczone do samodzielnego mycia pojazdu za pomocą lancy, szczotki lub innych akcesoriów udostępnianych dla klientów. Tu kierowca bierze w pełni sprawy swoje ręce, a efekty i cena zależą głównie od techniki i tempa obsługującego oraz tego, jak bardzo brudny jest nasz samochód. Obecnie w myjniach samoobsługowych cena za minutę mycia plasuje się na poziomie 2 złotych, ale na horyzoncie widać już kolejne podwyżki związane z nałożonym na właścicieli obowiązkiem fiskalizacji myjni. Do solidnego umycia pojazdu potrzeba najczęściej od 10 do 15 minut, co daje nam kwotę rzędu od 20 do 30 złotych, jeśli cena za minutę mycia wzrośnie do 3 złotych, będzie to już 45 złotych.

Myjnie automatyczne

Punkty oferujące automatyczne mycie pojazdów dzielą się na myjnie portalowe i myjnie tunelowe. W przypadku tych pierwszych (znacznie częściej spotykanych w Polsce) kierowca najczęściej zobowiązany jest do opuszczenia pojazdu na czas mycia, które odbywa się na pozostawionym w bezruchu pojeździe okalanym przez naszpikowaną technologią bramę myjni, zwaną również portalem myjni. Wspomniany portal energicznymi ruchami w tę i z powrotem porusza się wzdłuż bryły samochodu, który zaledwie po kilku minutach jest lśniący i gotowy do dalszej drogi. Myjnie portalowe to kompaktowe konstrukcje, które mimo doskonałej wydajności nie zajmują dużo miejsca, dlatego bardzo często możemy spotkać je nawet na niewielkich stacjach benzynowych.

Nieco inaczej działają myjnie tunelowe, które wprawdzie myją pojazd również całkowicie automatycznie, ale zbudowane są na zasadzie następujących po sobie modułów odpowiedzialnych za poszczególne etapy mycia, tworząc swego rodzaju tunel, skąd też wywodzi się nazwa tegoż wariantu. W tej opcji myjni samochód podczas mycia jest ciągnięty wzdłuż poszczególnych modułów tunelu, a dzieje się to za sprawą transportera najazdowego myjni. Konstrukcja myjni tunelowych jest znacznie obszerniejsza w porównaniu do portali, jednak w zamian oferuje najwyższą przepustowość i efektywność. W zależności od wielkości tunelu poddanym procesom mycia i pielęgnacji jest nawet kilka pojazdów jednocześnie! W myjniach tunelowych kierowca na ogół nie musi opuszczać swojego samochodu na czas mycia, co dla niektórych jest dodatkową wygodą, a dla towarzyszących im pociech atrakcją nie do opisania.

W przypadku myjni automatycznych kierowca nie musi angażować się w cały proces mycia, a jego ubrania nie zostają narażone na zachlapanie i zabrudzenie. Dodatkowo jest to najszybszy sposób na dokładne umycie i zakonserwowanie karoserii pojazdu. Warianty automatyczne myjni oferują bowiem dodatkowe możliwości w postaci mycia podwozia, czy nałożenia wosku konserwującego na gorąco, a to wszystko w zaledwie kilka minut. Korzystając z automatów, możemy być pewni powtarzalnej jakości i niezmiennej ceny bez względu na stopień zabrudzenia pojazdu, czego niestety nie możemy oczekiwać od myjni samoobsługowych.

Myjnie samoobsługowe

Myjnie samoobsługowe to ulubione miejsca polskich kierowców do pielęgnacji pojazdów. Jest to bez wątpienia najlepsza opcja dla zwolenników pełnej kontroli nad całym procesem mycia. W tego typu punktach oferowane są najczęściej dodatkowe stanowiska do odkurzania, trzepania dywaników, czy nawet prania tapicerki.

W przypadku myjni samoobsługowych możemy również spotkać się z dwoma wariantami, jednak w obu rodzajach ich obsługa i zasada działania się nie zmienia. Są to: myjnie kontenerowe, które posiadają, jak wskazuje nazwa pokaźnych rozmiarów kontener, gdzie znajduje się osprzęt myjni i dodatkowe pomieszczenie zagospodarowane najczęściej jako zaplecze, czy toaleta. Wariant ten umożliwia zasilenie większej, bo najczęściej aż do 6 stanowisk mycia, co z pewnością stanowi istotną informację dla inwestorów. Drugi rodzaj myjni samoobsługowych to myjnie modułowe, które nie posiadają wspomnianego, dodatkowego kontenera, a pojedynczy moduł myjni, który jest w stanie zasilać do trzech stanowisk mycia. 

Mycie samochodu w punkcje samoobsługowym to obecnie preferowane przez Polaków rozwiązanie, jednak na horyzoncie widać zmianę w naszych upodobaniach. Wynika to m.in. z rosnących cen na myjniach samoobsługowych, chęci mycia pojazdu bez wysiłku oraz dodatkowych możliwości w postaci konserwacji karoserii za praktycznie tę samą cenę, jaką musimy ponieść przy solidnym myciu na myjni samoobsługowej.

Wszędzie dobrze, ale gdzie najlepiej?

Każda z dostępnych opcji mycia pojazdu jest dobra i na tę chwilę w świetle bardzo zbliżonych cen zależy głównie od preferencji kierowcy. W końcu chodzi o to, aby samochód lśnił, a podróż nim była w pełni komfortowa i bezpieczna. W dobie podwyżek i rosnących kosztów eksploatacyjnych warto jednak zadbać o najbardziej ekonomiczne rozwiązania. Bowiem w świetle narastającej drożyzny racjonalnym wyborem stają się myjnie automatyczne, których koszty eksploatacji dla właścicieli znacząco się nie zmieniają i dzięki temu ceny na tych obiektach praktycznie nie rosną. Jest to możliwe dzięki technologiom, które zmniejszają zużycie zasobów wodnych i energetycznych. Już teraz można zaobserwować, że oczy inwestorów zwróciły się ku cieszącym się coraz większym zainteresowaniem wśród kierowców automatycznym rozwiązaniom, ponieważ na mapie Polski coraz dynamiczniej zaczyna przybywać tego typu punktów. Wydaje się więc, że jest to dobry kierunek zarówno dla inwestorów myślących o realnych zyskach w czasach gorszej koniunktury, jak i kierowcach szukających coraz wygodniejszych i niedrożejących w zawrotnym tempie rozwiązań. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%