Zamknij
REKLAMA

Frank szwajcarski znowu poszedł w górę! Szwajcaria podniosła stopy

11:15, 17.06.2022 | materiał partnera

Czarny scenariusz dla polskich frankowiczów możemy obserwować od czwartku 16 czerwca, bowiem decyzja płynąca prosto ze Szwajcarii zaskoczyła wszystkich. Po raz pierwszy od 15 lat Narodowy Bank Szwajcarii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 50 pb, co w rezultacie wzmocni franka i osłabi relację złotego. W jaki sposób zaostrzenie polityki monetarnej w Szwajcarii wpłynie na zasoby finansowe Polaków posiadających kredyt frankowy?

Szwajcaria podniosła stopy procentowe

Szwajcaria podjęła walkę z inflacją, co według doniesień i tak przyniosłoby podniesienie stóp procentowych, ale nikt nie zakładał, iż podwyżki pojawią się tak szybko. Zapowiedzi wyznaczały pierwszą podwyżkę dopiero na okres jesienny, nieoczekiwanie jednak w czwartek 16 czerwca otrzymaliśmy informację o ocenie inflacji w Szwajcarii na poziomie 2,8 proc. i podwyżką stóp procentowych o 50 pb. Co więcej, na tej podwyżce nie zakończy się walka Helwetów z inflacją, zatem nie wyklucza się kolejnych wzrostów w tej materii. Niespodziewany krok Szwajcarii przyniósł w konsekwencji wzrost kursu franka z 4,49 zł do 4,60 zł, jednakże około godziny 14 frank wyniósł już 4,64 zł. Dotychczas frankowicze narzekać mogli jedynie na brak rządowego wsparcia w związku z szalejącą inflacją i toksycznym kredytem i jak wiemy – premier Mateusz Morawiecki strudzonych frankowiczów odsyłał jedynie do sądu po sprawiedliwość, dając wyraz temu, iż pomoc znajdzie się jedynie dla złotówkowiczów. Stopy procentowe w Szwajcarii zostały podniesione i zapewne pomocy płynącej z góry kredytobiorcy nie uzyskają, co pozwala nam stwierdzić, iż duża ich część znajdzie się teraz w bardzo ciężkiej sytuacji.

Frankowicze z wyższą ratą kredytu frankowego

Informacje płynące ze Szwajcarii mogą zmrozić krew w żyłach frankowiczów, ale jak podkreślają specjaliści Kancelarii Frejowski CHF, obecna podwyżka na ten moment przy modelowych kredytach frankowych wynosi około 150-200 zł. Niestety na tym cykl podwyżek się nie zatrzyma, bowiem jak donoszono stopy procentowe będą podwyższane aż do czasu, gdy inflacja się zatrzyma, na co nie zanosi się z uwagi na czynniki ekonomiczne oraz geopolityczne. Pocieszającym dla frankowiczów może być jeszcze fakt, iż oprocentowanie kredytów frankowych nadal nie jest wysokie, więc wzrost w tej materii nie będzie tak dotkliwy, jak wzrost kursu franka.

Złożyć pozew czy czekać na cud?

Jak już zdążyliśmy się przekonać, w sprawach frankowych cuda się nie zdarzają, a zdecydowanie częściej mamy z pragmatycznym podejściem do zniwelowania problemu w postaci złożenia pozwu do sądu, który przynosi wymierne korzyści. Dopóki umowa kredytowa obowiązuje frankowicza, dopóty jest on skazany na odgórne działania, niezależne od niego, które wpływać będą znacząco na wysokość rat zobowiązania kredytowego. Kurs franka wzrósł, być może niektórym nie będzie on doskwierał tak boleśnie, ale przypominamy, iż jest to dopiero początek. Doraźnym zabezpieczeniem na nadchodzące podwyżki rat kredytów frankowych jest uzyskanie zabezpieczenia roszczenia pozwalające na wstrzymanie płatności rat na czas postępowania, aby zniwelować skutki galopującej inflacji oraz wszechobecnych podwyżek.

Jak rekomenduje kancelaria frankowa Bydgoszcz w sytuacji nadciągających podwyżek w Szwajcarii oraz skaczącego kursu franka przekładającego się bezpośrednio na wysokość rat kredytu, decyzję o walce przeciwko bankowi należy podjąć tak szybko, jak to tylko możliwe. Dzięki szybkiej reakcji oraz decyzji o złożeniu pozwu do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, frankowicze mogą już po dwóch miesiącach odetchnąć od płatności rat kredytu i zażegnać problem zagrażających podwyżek.

Zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Frejowski CHF, która aktualnie kładzie ogromny nacisk na pomoc frankowiczom względem wstrzymania płatności rat w związku z obecnie panującymi podwyżkami.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%