Zamknij
REKLAMA

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu - kiedy warto się zdecydować?

11:14, 29.07.2022 | .
fot. partnera

Z danych udostępnianych przez WHO wynika, że około 237 milionów mężczyzn i 46 milionów kobiet na całym świecie cierpi na zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu. Leczenie alkoholizmu to niezwykle ciężki i skomplikowany proces, który najlepiej przeprowadzać pod opieką i ze wsparciem doświadczonych specjalistów. Zwiększa to szanse na powodzenie procesu. Nie zawsze terapia stacjonarna jest możliwa, a niekiedy nie przynosi ona oczekiwanych rezultatów. Co zrobić w takiej sytuacji? Kiedy zdecydować się i w jaki sposób wybrać odpowiedni ośrodek leczenia alkoholizmu? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi!

Dlaczego ludzie popadają w alkoholizm?

Nie da się jednoznacznie określić przyczyn alkoholizmu. Jednak jak w przypadku każdej choroby, istnieją czynniki zwiększające ryzyko popadnięcia w nałóg. Można doszukiwać się ich w biologii oraz genetyce. Niektóre osoby są po prostu bardziej skłonne do sięgania po różnego rodzaju używki i uzależniania się od nich. Dotyczy to przede wszystkim osób, w rodzinach, których takie przypadki miały już miejsce. Albowiem istnieje możliwość dziedziczenia skłonności do nadużywania środków odurzających. Co więcej, wśród najczęściej wymienianych przyczyn alkoholizmu znajdują się zaburzenia natury psychicznej, problemy hormonalne, podatność na manipulacje oraz problemy socjologiczne i pedagogiczne.

Kiedy najlepiej zdecydować się na leczenie?

Tak jak w przypadku każdej choroby istnieje tylko jedna poprawna odpowiedź: im szybciej, tym lepiej. Jednak równie istotne jest to, by leczenie było wynikiem własnej woli i chęci zmiany swojego życia. Osoby zmuszone do terapii przez rodzinę lub innych bliskich, a nie widzące takiej konieczności samodzielnie, niestety w zdecydowanej większości nie potrafią wytrwać w życiu bez nałogu. Jeśli widzisz więc, że Twoje życie kręci się wokół alkoholu, a jego spożywanie wiąże się z konsekwencjami, które w dalszym ciągu nie powstrzymują Cię przed sięganiem po używkę, może to być znak, że potrzebujesz wsparcia. Pierwsze kroki, związane z leczeniem można podjąć w specjalnej poradni leczenia uzależnień w swoim mieście. Jeśli jednak taka terapia nie przynosi efektów, to najskuteczniejszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie ośrodek leczenia alkoholizmu.

Dlaczego warto wybrać prywatny ośrodek?

Podjęcie decyzji o udaniu się na leczenie nie jest prostym procesem. Wbrew pozorom wymaga wiele samozaparcia i odwagi. Bardzo często osoby borykające się z problemem alkoholowym odwlekają ten moment jak najdłużej, a niektóre nigdy nie podejmują decyzji o udaniu się na terapie. Jednak skorzystanie z profesjonalnej pomocy to najrozsądniejsze rozwiązanie i znacznie zwiększa nie tylko szansę na sukces, ale również zauważalnie skraca czas, w którym się to stanie. Niestety w przypadku publicznej służby zdrowia należy przygotować się na dość długi okres oczekiwania na miejsce u specjalisty. W prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu bardzo często otrzymanie miejsca możliwe jest z dnia na dzień lub z niewielkim wyprzedzeniem. Co więcej, w takich miejscach można liczyć na dużą dyskrecję, co dla wielu osób jest niezwykle istotnym czynnikiem.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%