Zamknij
REKLAMA

Jakie są rodzaje tapet?

00:00, 05.08.2022 | materiał partnera

Tapety ścienne to prosty i efektowny sposób na udekorowanie ścian dowolnego pomieszczenia. By jednak wybrać odpowiedni wariant okładziny, nie wystarczy kierować się wyłącznie wyglądem danego modelu. Nie mniej ważne są właściwości czy materiał, z którego została wykonana tapeta. Oto kilka najpopularniejszych na rynku rodzajów tapet.

Tapety papierowe

Tapety papierowe to klasyczny, powszechnie dostępny na rynku wariant. Wykonane z tego materiału egzemplarze cenione są za swój atrakcyjny wygląd i niską cenę. Bogactwo wzorów i barw papierowych tapet pozwoli stworzyć wymarzoną aranżację stosunkowo niewielkim kosztem.

Wykonane z papieru modele cechują się przepuszczalnością powietrza. Świetnie sprawdzą się zatem wszędzie tam, gdzie cyrkulacja powietrza ma szczególne znaczenie, na przykład w mieszkaniu alergika czy pokoju dziecięcym. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj tapet nie należy do najwytrzymalszych – lepiej zastosować go tam, gdzie nie będzie narażony na uszkodzenia mechaniczne, także te wskutek częstego czyszczenia czy zmywania.

Tapety winylowe

Czy wiesz, że tapetę możesz zastosować nawet w łazience? Wystarczy, że wybierzesz modelo zmywalnej powierzchni i odporny na długo utrzymującą się wilgoć – na przykład taki wykonanyz winylu. Sklepy z tapetami i farbami oferują różnorodne modele tego rodzaju okładzin, między innymi tapety imitujące płytki lub określone gatunki drewna. Wielbiciele nieszablonowych kompozycji materiałów w aranżacjach łazienkowych z pewnością docenią bogate możliwości, jakie daje to rozwiązanie.

Tego rodzaju okładziny doskonale sprawdzą się także w kuchni. Niestraszne im powstające podczas gotowania opary czy bezpośredni kontakt z wilgocią. Większość tapet winylowych cechuje się dobrą odpornością na ścieranie, dzięki czemu usuwanie zabrudzeń z ich powierzchni nie przysporzy większych kłopotów. W ofertach producentów znaleźć można także modele odporne na działanie różnych środków chemicznych – właściwość ta ułatwi utrzymanie najwyższego poziomu czystości w kuchni, łazience i wielu innych pomieszczeniach.

Tapety strukturalne

Tapety strukturalne produkowane są z różnych materiałów, a ich cechą wspólną jest wyraźna, tłoczona faktura powierzchni. Tego rodzaju okładziny dobrze maskują nierówności czy pęknięcia w ścianach,a przy tym nadają powierzchniom ciekawy wygląd. Niektóre modele tapet (na przykład wykonanez raufazy) można wielokrotnie przemalowywać różnymi rodzajami farb, tym sposobem nadając im pożądanych właściwości.

Tapety tekstylne

Popularne rozwiązania Cię nie zadowalają i pragniesz czegoś więcej? Udekorowanie ścian tapetą tekstylną to sposób na niezwykle oryginalne uwieńczenie aranżacji. Tego rodzaju modele zwykle złożone są z dwóch warstw: flizelinowego lub papierowego podłoża oraz tkaniny z nadrukiemz określonym wzorem. Do produkcji tapet tekstylnych używa się najrozmaitszych materiałów – od lnu aż po jedwab. Taka różnorodność pozwala na znalezienie modelu, którego wygląd, faktura oraz sposób odbijania światła idealnie dopełnią wystrój pomieszczenia.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%