Zamknij

Prąd jednofazowy czy trójfazowy – jak dokonać wyboru?

17:46, 29.08.2022 . Aktualizacja: 17:46, 29.08.2022
fot. partnera fot. partnera

Wybór odpowiednich parametrów układu energetycznego ma kluczowe znaczenie dla wykorzystywania prądu w domu czy w firmie. Sprawdź, które rozwiązanie lepiej wpisze się w zakres Twoich potrzeb i podejmij rozsądną decyzję. Poznaj kilka pomocnych wskazówek.

Podstawowe informacje

Prąd jednofazowy wykorzystywany jest najczęściej w budynkach o typowym poziomie zużycia energii. Mowa tu np. o domach jednorodzinnych, punktach usługowych czy biurach. Zazwyczaj pracują tu podstawowe urządzenia (pralki, lodówki, komputery czy telewizory). Wówczas podłączenie licznika jednofazowego o napięciu 230 V będzie bardzo dobrą propozycją. Taka instalacja zapewni przesył mocy na poziomie do 6 kW.

Z kolei prąd trójfazowy zasila instalacje z wieloma urządzeniami. Mowa tu np. o klimatyzatorach, pompach ciepła czy ogrzewaniu na podczerwień. Wtedy pracuje prąd o napięciu fazowym na poziomie 230/400 V. Układ zbudowany jest z trzech obwodów prądu przemiennego, choć w starszych wersjach można spotkać również cztery czy pięć przewodów. Najczęściej układ zapewnia przesył na poziomie 3 kW, lecz może być wykorzystywany w obiektach o mocy umownej na poziomie powyżej 6 kW. To np. duże domy, gospodarstwa rolne czy zakłady. 

Prąd trójfazowy – szerokie możliwości

Zanim zdecydujesz się na podłączenie licznika jednofazowego, zwróć uwagę, jak wiele możliwości zapewnia prąd trójfazowy. To pierwsze rozwiązanie zawsze wiąże się z pewnymi ograniczeniami, lecz sprawdzi się, gdy w Twoim domu nie korzysta się z wielu urządzeń jednocześnie. Jeśli jednak inwestujesz w pompę ciepła czy fotowoltaikę, instalacje mogą wymagać trzech faz.

Kolejnym atutem układu trójfazowego jest pełna niezależność. Użytkownicy mogą dokonywać rozdziału instalacji elektrycznej. Oznacza to, że na dwóch fazach będą pracować urządzenia z wysoką mocą (np. bojlery czy betoniarki). Natomiast na trzeciej fazie typowe domowe sprzęty. Dzięki temu spadki mocy nie wpłyną na wydajność urządzeń. Ponadto istnieje oddzielny bezpiecznik przypisany fazie trzeciej. W ten sposób ewentualne zwarcie w innym układzie nie wpłynie na dostawę energii. Śmiało można powiedzieć, że prąd trójfazowy to rozwiązanie uniwersalne i dopasowane do potrzeb wymagających odbiorców.

Przed dokonaniem wyboru dobrze zastanów się, z jakich urządzeń korzystasz obecnie oraz jakie inwestycje zamierzasz poczynić w przyszłości. Być może właśnie teraz jest najlepszy moment na decyzję o instalacji trójfazowej. Dobrze jest również przeanalizować koszty.

Prąd trójfazowy a opłaty za energię

Zmiana układu wiąże się ze wzrostem opłaty za przesył. Wartości mogą jednak się różnić u poszczególnych dostawców. Takie rozwiązanie zdecydowanie się opłaca, jeżeli korzystasz z wielu różnych urządzeń. Pamiętaj, że podłączenie układu nie wymaga dodatkowych kosztów, lecz procedura niekiedy trwa około pół roku. Warto więc już teraz nad taką opcją się zastanowić i szczegółowo przeanalizować potrzeby związane z wykorzystywaniem energii elektrycznej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%