Zamknij

Wolontariat – czy warto i co daje w pracy?

08.35, 14.09.2022 materiał partnera

Chcesz wykorzystać swój wolny czas na pomoc innym i jednoczesne zdobycie doświadczenia? Dobrym pomysłem będzie zapisanie się na wolontariat. Sprawdź koniecznie, dlaczego warto angażować się w wolontariaty i jak są one postrzegane przez pracodawców!

Na jaki wolontariat można się zapisać?

Na stronach typu Pracuj.pl nie brakuje ofert dotyczących wolontariatu. Wśród ogłoszeń można znaleźć takie pozycje jak:

  • organizator imprez
  • wsparcie osób niepełnosprawnych
  • pomoc dzieciom
  • opieka nad osobami starszymi
  • opieka nad zwierzętami

Oczywiście jesteś w stanie znaleźć również inne oferty. Ogólnie założenia wolontariatu to darmowa pomoc innym z jednoczesnym zdobywaniem doświadczenia.

Dlaczego warto zaangażować się w wolontariat?

Zaangażowanie się w wolontariat niesie ze sobą pozytywne skutki. Mimo braku wynagrodzenia osoby uczęszczające i pomagające mogą liczyć na benefity w postaci zaświadczenia i możliwości wpisania danej aktywności w CV. Jednocześnie poprzez uczęszczanie na wolontariat wolontariusze poznają nowe środowiska, mogą rozwijać się poprzez szkolenia. Dzięki ciągłej pracy z ludźmi można nauczyć się współpracy z innymi, co później można wykorzystać podczas pracy w zawodzie.

Jakie są wady wolontariatu?

Oczywiście wolontariat posiada również swoje wady. Jest on bezpłatny, co wiąże się z potrzebą szukania płatnej pracy jeżeli chcesz samodzielnie się utrzymywać. Jednocześnie często trzeba włożyć w niego dużo czasu i energii, przez co istnieje ryzyko braku wolnej chwili na odpoczynek czy hobby. Czasami dochodzi również do wykorzystywania wolontariuszy przez pracodawców, przekładania na nich zbyt dużej ilości obowiązków. Dlatego też przed rozpoczęciem wolontariatu należy sprawdzić daną firmę i opinie o niej.

Jak postrzegany jest wolontariat przez pracodawców?

Czy dla pracodawcy informacje o wolontariacie w CV są ważne? Oczywiście, że tak! Taka forma nie różni się niczym od kursów czy szkoleń. Jednocześnie dzięki wolontariatowi pokazujesz chęć zdobywania wiedzy i rozwijania swoich umiejętności. Podczas wolontariatu możesz rozwijać swoje umiejętności praktyczne, co czasami jest dużo ważniejszą kwestią niż wiedza teoretyczna. Jesteś w stanie również zdobywać doświadczenie, co znacznie zwiększa Twoje szanse na zdobycie pracy w wymarzonym zawodzie.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%