Zamknij

Czy naprawa urządzeń elektronicznych bywa jeszcze opłacalna?

11.49, 06.10.2022 . Aktualizacja: 11.49, 06.10.2022
fot. partnera

Jeżeli we wspomnieniach przywołalibyśmy nasz pierwszy komputer, czy inne urządzenia, Które pamiętam z okresu naszego dzieciństwa, z pewnością doszlibyśmy do wniosku, że działały one bardzo długo i bez żadnych awarii.

Jeżeli we wspomnieniach przywołalibyśmy nasz pierwszy komputer, czy inne urządzenia, Które pamiętam z okresu naszego dzieciństwa, z pewnością doszlibyśmy do wniosku, że działały one bardzo długo i bez żadnych awarii. Do ich wymiany dochodziło w sytuacji, kiedy zdecydowaliśmy się na nowszy model, a nie dlatego, że przestały one spełniać swoją funkcję. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej i niestety, kiedy inwestujemy w nowe rozwiązania sprzętowe, liczymy się z tym, że nie będą one tak solidnie wykonane i nie posłuż nam tak długo jak te sprzed dwóch dekad. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Jak powinniśmy postąpić, kiedy dochodzi do awarii naszego sprzętu elektronicznego? Kiedy naprawa elektroniki bywa jeszcze opłacalna? Zastanowimy się nad tym dalszej części naszego tekstu.

Dlaczego współczesny sprzęt elektroniczny psuje się tak szybko?

Podstawowym problemem będzie to łatwy dostęp do urządzeń elektronicznych. Dzięki temu, że za niewielkie pieniądze możemy kupić najróżniejsze rozwiązania sprzętowe, musimy liczyć się również z tym, że za niską ceną idzie również niska jakość wykonania produktu. Ponadto warto sobie zdawać sprawę z tego, że w ostatnich latach zmagamy się również z planowanym postarzaniem produktów. Rzeczy jasna producenci nie mogę się do tego jawnie przyznać, ale warto wspomnieć o tym, że takie zjawisko możemy łatwo zaobserwować. Objawia się ono między innymi tym, że tuż po zakończeniu okresu gwarancyjnego naszego nowego urządzenia, ulega ona awarii, nie działa poprawnie itd. Oczywiście wtedy bardzo szybko przekonujemy się, że naprawa bywa nieopłacalna. Miniaturyzacja podzespołów i tworzenie całych paneli z poszczególnych elementów bywa niekiedy bardzo kosztowna, co od razu zniechęca nas do inwestycji w naprawę. Ponadto spory wpływ ma na to również współczesny marketing, który na każdym kroku próbuje nam uświadomić fakt, że potrzebujemy więcej i nowych sprzętów elektronicznych, a te sprzed dwóch lat lub nawet roku uznawane są za przestarzałe.

Kiedy naprawa bywa opłacalna?

Oczywiście naprawa elektroniki powinna zostać poprzedzona bezpłatną diagnozę, która pomoże nam realnie ocenić ewentualne koszty, które musielibyśmy przeznaczyć działania związane z reanimacją i nadaniem drugiego życia naszego urządzeniom. Jednak istnieją pewne sprzęty, szczególnie profesjonalna, kiedy trudno byłoby znaleźć ich współczesny zamiennik. Między innymi sporym sentymentem obdarzamy najróżniejsze profesjonalne sprzęty audio. Mówimy tutaj o amplitunerach, wzmacniaczach, głośnikach, a także słuchawkach. Warto jednak wiedzieć o tym, że naprawa słuchawek może okazać się mocno problematyczna. Jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Naprawa słuchawek, czyli działania, które możemy podjąć samodzielnie

Na początek warto sprawdzić, czy nasz przewód audio jest dobrze podłączony. W sytuacji, kiedy słyszymy tylko i wyłącznie dźwięk z jednego ucha, może okazać się, że gniazdo słuchawkowe nie jest dostatecznie umieszczone tam, gdzie powinno. Jeżeli nasze słuchawki posiadają przyciski, warto sprawdzić, czy urządzenie odbiera wykonywane przez nas polecenia. Może jednak okazać się, że tego typu diagnoza wskaże nam, że naprawa słuchawek będzie konieczna i powinniśmy dokonać jej w profesjonalnym serwisie. Oczywiście w przypadku modeli niezbyt popularnych, które nie były dla nas dużą inwestycją, działania te mogą okazać się zupełnie nieopłacalne. Jeżeli jednak mówimy o profesjonalnym sprzęcie, naprawa słuchawek to naprawdę dobry pomysł.

Rzecz jasna problemy mogą to też być trudne do zdiagnozowania na pierwszy rzut oka i niekiedy dotyczą również dźwięku wewnętrznego naszych słuchawek. Jako objaw możemy potraktować tutaj dźwięk, który dochodzi tylko i wyłącznie z jednej strony słuchawek na usznych, jest on zbyt cichy lub pojawiają się pewne nierówności zakłócenia. Problem ten może wskazać na to, że naprawa słuchawek będzie dotyczyła wymiany kabla. Możemy to działanie wykonać samodzielnie, o ile posiada odpowiednią wiedzę z tego zakresu oraz specjalistyczny sprzęt. Naturalnie mówimy tutaj o słuchawkach, które posiadają przewody i stanowią rozwiązania nauszne. W sytuacji słuchawek bezprzewodowych i dousznych sytuacja była bardziej skomplikowana. Wtedy może okazać się, że ich naprawa bywa nie tyle nieopłacalna, o ile jest po prostu niemożliwa.

Niekiedy spotykamy się również z fizycznymi uszkodzeniami naszych słuchawek, gdzie dojdzie do złamania lub pęknięcia ich części. Warto wiedzieć o tym, że takie działania naprawcze nie powinny być mocno skomplikowana i profesjonaliści w serwisie raczej poradzą sobie z tym zadaniem dość szybko.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%