Zamknij

Jak działa i do czego służy przecinarka plazmowa?

17:08, 23.11.2022 . Aktualizacja: 17:08, 23.11.2022
fot. partnera fot. partnera

Cięcie plazmą jest efektywnym sposobem obróbki metalu. Cieszy się sporą popularnością, bo ma wiele zalet. Przecinarki plazmowe doskonale sprawdzają się w przypadku zakładów przemysłowych różnego rodzaju. W jaki sposób działają i jak są zbudowane? Jakie jest ich zastosowanie praktyczne?

Przecinarka plazmowa - zasada działania

Przecinarka plazmowa pozwala na cięcie metalu przy pomocy plazmy. Powstaje wtedy łuk elektryczny zewnętrzny lub wewnętrzny - zależy to od rodzaju plazmotronu. W plazmę wpuszczany jest strumień sprężonego gazu. Jego zadaniem jest jej jonizacja. W ten sposób plazma jest zagęszczana. 

Skuteczność cięcia plazmowego wynika z wysokiej temperatury, która osiąga do 30000 Kelwinów. Dodatkowo na uwagę zasługuje duża prędkość strumienia plazmy. Dlatego przecinarka plazmowa jednocześnie wydmuchuje i topi materiał ze szczeliny cięcia. 

Urządzenie to składa się ze źródła zasilania (źródła plazmowego) i palnika plazmowego z elektrodą. Pozostałe elementy przecinarki to przewód prowadzący prąd do elektrody nietopliwej, przewód siłowy łączący źródło prądu z materiałem i sprężarka gazu pozwalająca na jonizację łuku elektrycznego. 

Jakie metale można ciąć przecinarką plazmową?

W ten sposób ciąć można różne metale przewodzące prąd. Zazwyczaj jest to stal nierdzewna i miękka, miedź, aluminium i mosiądz. Co ciekawe, obrabiany materiał nie wymaga wcześniejszego czyszczenia. Metoda plazmowa sprawdza się w przypadku powierzchni zardzewiałych, pomalowanych i silnie zabrudzonych. 

Jeśli mowa o grubości materiału, to sporo zależy od mocy danej przecinarki plazmowej. Amperaż tego typu urządzeń waha się od zaledwie 5 do nawet 160 A. Większość modeli pozwala na płynną regulację prądu, a więc i mocy cięcia. Można je więc dopasować do danego metalu. 

Przecinarka plazmowa to urządzenie, które pozwala na efektywne i bezproblemowe cięcie metalu. Wysoka temperatura plazmy przekłada się na precyzję i wysoką jakość cięcia. Tego typu narzędzie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie szybko i dokładnie trzeba przecinać metale.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%