Inwestycje na giełdzie to bardzo popularna forma lokowania kapitału. Należy jednak pamiętać o tym, że do osiągnięcia sukcesu niezwykle istotne jest to, by wybrać odpowiednią strategię. Tylko dzięki temu ryzyko towarzyszące inwestycji będzie stosunkowo niskie, a szanse na osiągnięcie sukcesu wysokie. W poniższym artykule doradzamy, jaką strategię inwestowania na giełdzie warto wybrać. Zapraszamy do lektury.
Liczba dostępnych sposobów na lokowanie kapitału jest bardzo duża. Obecnie, w dobie wysokiej inflacji wiele osób poszukuje atrakcyjnych możliwości inwestowania. Jednym z bardzo popularnych rozwiązań jest zakup akcji na giełdzie. Czym wyróżnia się ta opcja?
Wiadomo, że każdego rodzaju inwestycja niesie za sobą określone plusy i minusy. Najważniejszą zaletą jest fakt, iż na giełdzie to my samodzielnie decydujemy, w jakiego rodzaju instrumenty finansowe zainwestujemy i kiedy je sprzedamy. Ponadto atutem handlu na giełdzie jest fakt, iż transakcje można realizować w 100% online, bez konieczności wychodzenia z domu. Taką możliwość zapewnia na przykład home.saxo, czyli jeden z najpopularniejszych brokerów na rynku. Druga strona medalu to oczywiście istniejące ryzyko.
Domeną giełdy jest fakt, iż ceny akcji niejednokrotnie zmieniają się jak w kalejdoskopie, dlatego istnieje prawdopodobieństwo utraty nawet wszystkich zainwestowanych przez nas środków. Z tego powodu początkujący inwestorzy zanim ulokują swój kapitał w akcje lub obligacje powinni najpierw bardzo dokładnie sprawdzić, jaka jest dotychczasowa historia danych spółek. Dzięki temu będą mieli większą pewność, iż realizacja danej inwestycji nie będzie obarczona zbyt dużym ryzykiem utraty całości włożonego kapitału.
Jedną ze strategii jest strategia dywidendowa. Polega ona na kupowaniu akcji wyłącznie tych spółek, które przekazują akcjonariuszom cyklicznie dywidendy. Dzięki temu mamy pewność, że jeżeli dane przedsiębiorstwo będzie osiągać dobre wyniki, otrzymamy środki wynikające proporcjonalnie z tego, jaką liczbę akcji kupiliśmy.
Inną popularną strategią wykorzystywaną przez inwestorów jest value investing. Polega ona na tym, że inwestor decyduje się na zakup jedynie tych spółek, które są uważane za niedowartościowane. Są to takie spółki, których akcje są bardzo tanie, gdy porównamy je z ich realną wartością. Inwestowanie w takie spółki to świetna okazja, ponieważ prędzej czy później ceny ich akcji będą znacząco rosły.
Cechą rozpoznawczą strategii bottom fishing jest fakt, iż kupujemy tanie akcje, a później przechowujemy je do tego czasu, aż wzrośnie ich cena. Istotne jest również to, że w tej strategii nie kładzie się nacisku na niewielkie wzrosty. Znacznie ważniejsze są trendy o charakterze długoterminowym. Warunkiem koniecznym do stosowania tej strategii przez inwestora jest znajomość analizy technicznej.