Zamknij

Kto poprowadzi Polskę w meczu z Czechami?

00.00, 19.01.2023 art. sponsorowany

Okres po zakończeniu Mistrzostw Świata w Katarze w polskich mediach został zdominowany przez temat związany z premią od polskiego rządu, a efektem tej sytuacji było nieprzedłużenie umowy z Czesławem Michniewiczem. Polski Związek Piłki Nożnej poszukuje teraz jego zastępcy, który poprowadzi naszą kadrę w meczu z Czechami. Kto nim zostanie?

Czesław Michnieiwcz – podsumowanie pracy

Trzeba przyznać, że postać Czesława Michniewicza na zawsze zapisała się na kartach polskiej piłki. Selekcjoner naszego zespołu po raz pierwszy od 36 lat sprawił, że nasza reprezentacja wyszła z grupy na mundialu. Michniewicz również doskonale sprawdził się w roli strażaka, który podjął się tymczasowego zadania, jakim było wywalczenie awansu na ten turniej. Były szkoleniowiec Legii Warszawa dobrze poradził sobie w barażowym starciu ze Szwecją, dzięki czemu utrzymał posadę. Jego kolejnymi zadaniami było zapewnienie występów w kolejnej dywizji Ligi Narodów z najlepszymi zespołami w Europie, a także awans z grupy na mundialu. Jak widać, spełnił wszystkie założone cele, jednak ostatecznie musiał pożegnać się z pracą.

Gwoździem do jego trumny prawdopodobnie była afera z premią, która rozgrzała polskie media społecznościowe w ostatnim czasie. Dodatkowo w kuluarach sporo mówiło się również na temat konfliktu na linii Czesław Michniewicz vs Jakub Kwiatkowski. Przeróżne portale podawały również informacje na temat niezadowolenia samych piłkarzy z taktyki zastosowanej przez naszego selekcjonera.

Rozstanie w tym przypadku nie należało do najłatwiejszych i z pewnością nie zostało przeprowadzone w najlepszej atmosferze, jednak trzeba przyznać, że Czesław Michniewicz spełnił wszystkie przedstawione przed nim cele. W związku z tym Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej prawdopodobnie ciężko byłoby uzasadnić decyzją o zwolnieniu tego selekcjonera, gdyby nie afera premiowa.

Kto w miejsce Michniewicza?

Po tym, jak Polski Związek Piłki Nożnej w oficjalnym komunikacie poinformował, że umowa z Czesławem Michniewiczem nie zostanie przedłużona, rozpoczęła się walka o to stanowisko. Media praktycznie każdego dnia dostarczały kibiców nowych informacji, jednak sam prezes, czyli Cezary Kulesza potwierdził, że wybór zostanie zatwierdzony 25 stycznia.

Aktualnie kluczowa dyskusja toczy się na temat tego, czy nowym selekcjonerem naszej kadry powinien być Polak, czy też może jednak obcokrajowiec. Poniżej przygotowaliśmy specjalną listę kandydatów, którzy zdaniem zakładów bukmacherskich mają największe szanse na objęcie tego stanowiska.

Vladimir Petković na podstawie informacji podawanych przez Piotra Koźmińskiego jest jednym z głównych kandydatów do objęcia schedy po Michniewiczu. Tego trenera większość polskich kibiców może kojarzyć przede wszystkim z tego, że znakomicie prowadził reprezentację Szwajcarii. Ewentualną komplikacją może być tutaj fakt, że ostatnie doniesienia wskazują, że może on generować problemy w szatni, jeśli nie będzie układała mu się współpraca z poszczególnymi zawodnikami. Biorąc jednak pod uwagę pozytywne strony, Polska z pewnością nie grałaby tak defensywnie, jak pod wodzą Michniewicza.

Ciekawą kandydaturą może być również postać Herve Renarda. Selekcjoner Arabii Saudyjskiej pokazał się szerszej publiczności podczas Mistrzostw Świata w Katarze, gdzie jego drużyna pokonała Argentynę. Renard tym samym został jedynym trenerem, który przechytrzył Lionela Scaloniego podczas mundialu w Katarze. Dodatkowo ten trener ma również polskie korzenie i jak sam przyznaje, byłby zainteresowany pracą z naszym zespołem.

Kandydatem, który łączony z naszą reprezentacją był jeszcze przed zatrudnieniem na tym stanowisku Michniewicza, jest Andrij Szewczenko. Były selekcjoner reprezentacji Ukrainy jest w dobrym kontakcie z Kuleszą, jednak można stwierdzić, że z każdym kolejnym dniem jego kandydatura słabnie.

Na liście nie mogło również zabraknąć propozycji z naszego kraju. Czesław Kulesza sam przyznał w jednym z wywiadów, że na liście obserwacji znajduje się między innymi Michał Probierz, czyli aktualny selekcjoner reprezentacji młodzieżowej. W mediach pojawia się również kandydatura Jana Urbana, a Marek Papszum przyznał, że byłby zainteresowany taką rolą. Tak naprawdę na dziś nie wiadomo, czy Cezaremu Kuleszy bliżej jest do opcji polskiej, czy może jednak zagranicznej. Zakłady bukmacherskie szacują, że największe szanse ma Petković.

Kandydaci na nowego selekcjonera:

 • Vladimir Petković
 • Herve Renard
 • Michał Probierz
 • Jan Urban
 • Marek Papszun
 • Nenad Bjelica
 • Andrij Szewczenko

Dzika karta PZPN?

Dziką kartą w tych rozważaniach może być zatrudnienie na tym stanowisku Stevena Gerarda. Przypomnijmy, że były trener Aston Villi pożegnał się z pracą w klubie Premier League podczas tego sezonu. Jak poinformował Tomasz Włodarczyk, trwają obecnie rozmowy na linii PZPN – Gerrard, aby ustalić, czy negocjacje będą możliwe do sfinalizowania i przede wszystkim, aby określić, czy były piłkarz LFC chciałby podjąć się takiej funkcji.

Analizując dotychczasowe dokonania w jego trenerskiej karierze warto podkreślić, że ma za sobą znakomitą przygodę w Szkocji, gdzie w barwach Rangersów notował wyniki powyżej oczekiwań. Mimo wszystko praca w Birmingham nie była już tak udana, a dla zakładów bukmacherskich online byłoby to sporym zaskoczeniem. Aston Villa pod jego wodzą w tym sezonie spisywała się poniżej oczekiwań, a drużyna odżyła dopiero po jego zwolnieniu. Obiektywnie patrząc, nie jest to najlepsze CV pod kątem prowadzenie naszej kadry już w tym momencie, ale kto wie, może PZPN zaryzykuje, tak jak miało to miejsce z Michniewiczem.

Łatwe zadanie na początek?

Nowy trener będzie miał stosunkowo łatwe zadanie, jakim powinien być awans naszego zespołu na Mistrzostwa Europy w 2024 roku. Przypomnijmy, że z naszej grupy awansują dwa najlepsze zespoły, a mierzymy się z Albanią, Czechami, Mołdawią i Wyspami Owczymi. Żadna z tych drużyn nie występowała na ostatnim mundialu w Katarze. Najważniejszy prawdopodobnie będzie już pierwszy mecz, czyli wyjazdowe spotkanie z Czechami. Jeśli udaje nam się zwyciężyć na tym terenie, to droga na Euro w Niemczech powinna być usłana rożami. Pytanie z kim na ławce trenerskiej?

Terminarz meczów w eliminacjach Euro 2024:

 • 24.03.2023, 20:45, Czechy – Polska
 • 27.03.2023, 20:45, Polska – Albania
 • 20.06.2023, 20:45, Mołdawia – Polska
 • 07.09.2023, 20:45, Polska – Wyspy Owcze
 • 10.09.2023, 20:45, Albania – Polska
 • 12.10.2023, 20:45, Wyspy Owcze – Polska
 • 15.10.2023, 20:45, Polska – Mołdawia
 • 17.11.2023, 20:45, Polska – Czechy

Więcej na temat sportu.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze - @Mati_N95

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%