Zamknij

Badanie psa, o które warto zadbać

16:10, 19.01.2023 . Aktualizacja: 16:13, 19.01.2023
fot. partnera fot. partnera

Zwierzę samo nie powie nam, że coś mu dolega. Dlatego warto regularnie zabierać naszych pupili na badania profilaktyczne – radzą lekarze z kliniki weterynarii Avimedicus w Głogowie koło Torunia.

- Zwierzęta nie powiedzą nam, co im dolega, a zmiany w ich zachowaniu są czasami na tyle subtelne, że aż niedostrzegalne. Chore zwierzę będzie ukrywać objawy tak długo, jak będzie w stanie – wynika to z instynktu przetrwania. Czasem wydaje nam się, że zwierzę jest zupełnie zdrowe, a jak wykonamy badanie krwi, to obraz staje się zupełnie inny. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o okresowych badaniach u swoich pupili. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie prawidłowo i w pełni kontrolować stan zdrowia naszych podopiecznych - podkreśla lekarz weterynarii Weronika Górczewska z kliniki weterynaryjnej Avimedicus Toruń.

Wykonując regularne badania w klinice weterynarii jesteśmy w stanie wyłapać niepokojące sygnały zanim dojdzie do wystąpienia objawów klinicznych. To z kolei daje możliwość szybszej reakcji, a co za tym idzie – skutecznej profilaktyki schorzeń lub opóźnienia postępu choroby.

Jakie badania profilaktyczne dla zwierząt warto wykonywać okresowo?

Badanie krwi, morfologia

- U zwierząt młodych co najmniej raz do roku powinno wykonywać się morfologię, ogólne badanie biochemiczne krwi i badanie moczu. Badaniami dodatkowymi może być USG jamy brzusznej oraz badanie kału pod kątem pasożytów wewnętrznych. W przypadku ras predysponowanych do chorób układu kostnego lub chorób serca zalecane jest badanie RTG oraz echo serca - wymienia lek. wet. Weronika Górczewska.

Badanie węzłów chłonnych

Wizyta w gabinecie lekarskim jest również bardzo dobrym momentem na przeprowadzanie badania klinicznego przez lekarza weterynarii, w co wlicza się pomiar temperatury, oględziny jamy ustnej, sprawdzenie obwodowych węzłów chłonnych, błon śluzowych, ocena układu krążeniowo-oddechowego a także kontrola masy ciała zwierzęcia.

Badanie hormonów, tarczycy

- U zwierząt starszych, tj. powyżej 7 roku, zaleca się wizytę w klinice weterynaryjnej na kontrolę hormonów tarczycy. Częściej niż u młodych powinno być wykonywane też badanie echokardiograficzne serca. Lekarz prowadzący po wstępnej analizie stanu zdrowia może również zalecić dodatkowe badania w konkretnym kierunku. U zwierząt, które chorują przewlekle konieczność wykonywania badań może być częstsza, nawet co 3 lub 6 miesięcy, aby jak najlepiej kontrolować postęp choroby i wprowadzać ewentualne modyfikacje - słyszymy w klinice weterynarii Avimedicus Toruń w Głogowie.

W okresach między wizytami powinniśmy bacznie przyglądać się zachowaniu naszych zwierząt, bo każde odstępstwo od normy może być sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Dlatego gdy tylko podejrzewamy, że coś jest nie tak, powinniśmy zapytać o to specjalistę.

Jak wybrać weterynarza i miejsce na wykonywanie badań okresowych?

Decydując się na psa czy kota trzeba zapewnić mu nie tylko bezpieczny dom, ale w razie potrzeby też leczenie weterynaryjne. Nawet jeżeli wybrana rasa jest mało podatna na choroby i wierzymy, że nasz pupil będzie żył w zdrowiu długie lata, to nadal musimy wiedzieć gdzie znaleźć weterynarza w razie nastania takiej konieczności. Wiele osób szuka przychodni lub prywatnej praktyki weterynaryjnej na zasadzie „jak najbliżej”, ale  jest też kilka innych czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę.

Po pierwsze – kompetencje. Dobrze by osoba, która będzie zajmować się naszym pupilem, miała duże doświadczenie. Można zapytać znajomych, którzy mają zwierzęta, gdzie udają się po pomoc i jak ją oceniają. Z kompetencjami lekarzy i specjalistów można zapoznać się także na stronach internetowych kliniki weterynaryjnej – powinny być tam udokumentowane szkolenia i certyfikaty zatrudnionych tam osób. Warto także samemu odwiedzić interesującą nas przychodnię, by przyjrzeć się wiszącym na ścianach dyplomom i poznać lekarzy osobiście.

Po drugie – zakres usług. Czy w wybranej klinice jest chirurg? Jakie specjalizacje posiadają lekarze? W jakich przypadkach mogą nam pomóc? Mniejsze placówki mogą nie prowadzić wielu popularnych zabiegów, jednak nie zawsze znaczy to, że nie są warte naszej uwagi – jeżeli pracują w niej naprawdę dobrzy specjaliści to jest to także dobry wybór. Warto jednak w takich przypadkach sprawdzić też, gdzie w razie potrzeby można wykonać też inne zabiegi specjalistyczne.

Przychodnia weterynaryjna Avimedicus – Głogowo, Toruń

Klinika weterynaryjna Avimedicus znajduje się w Głogowie, zaledwie 20 minut drogi z centrum Torunia. W zespole posiada m.in. chirurgia weterynaryjnego, specjalistów od dermatologii zwierzęcej, endokrynologii, nefrologii czy chorób wewnętrznych psów i kotów. Dostępne specjalizacje: profilaktyka, interna, ginekologia, neonatologia, pediatria, chirurgia, RTG i USG, okulistyka, kardiologia, badania laboratoryjne, leczenie ptaków ozdobnych, wystawianie paszportów i chipowanie zwierząt, psie spa.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%