Zamknij

Włókniaki

20:54, 02.02.2023 . Aktualizacja: 20:54, 02.02.2023
fot. partnera fot. partnera

Włókniaki to nowotworowe zmiany skórne, które zwykle nie są złośliwe, ale pod żadnym pozorem nie należy ich bagatelizować. Zwłaszcza, że najczęściej pojawiają się w okolicy powiek bądź szyi i nie prezentują się zbyt estetycznie. Usunięcie zmiany w gabinecie przebiega bardzo szybko i jest to zabieg praktycznie bezbolesny, więc z całą pewnością warto rozważyć jego przeprowadzenie. Jakie są rodzaje włókniaków? Jak można się ich pozbyć? Kiedy zdecydować się na ten krok? Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć poniżej!

Co to są włókniaki, jak wyglądają i jakie są ich rodzaje?

Włókniaki to zmiany skórne o charakterze nowotworowym, ale nie złośliwym. Tylko nieliczne z nich ulegają zezłośliwieniu. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje, a mianowicie miękkie i twarde. Włókniaki miękkie nazywane również uszypułkowanymi. Chociaż z wyglądu przypominają skórę właściwą i są ukrwione, to cechują się znacznie mniejszą elastycznością i ukrwieniem. Ten rodzaj włókniaków występuje najczęściej i można podzielić go na trzy odrębne rodzaje. Jednak z reguły zmiany są niewielkie, delikatnie wystające ponad skórę o cielistym lub brązowym kolorze i pofalowanej strukturze. Podczas dotyku można wyczuć, że włókniak jest miękki, ale jednocześnie bezbolesny. Z kolei włókniak twardy jest zwykle mniejszy niż miękki i występuje pojedynczo. Również wystaje ponad skórę i ma czerwony lub brązowy kolor. Jak sama nazwa wskazuje, jest to zmiana twarda, z reguły okrągła, która pod naciskiem może nieco zmniejszać swoją objętość lub wnikać w skórę. 

Dlaczego włókniaki się pojawiają i gdzie najczęściej?

Tak naprawdę bardzo ciężko jest określić przyczynę powstawania włókniaków. Jednak badania potwierdziły, że ich rozwój potęgują różnorodne czynniki. Do najpopularniejszych można zaliczyć, chociażby zaburzenia metaboliczne, podłoże genetyczne, urazy mechaniczne, czy też zaburzoną gospodarkę hormonalną. Mimo to najczęściej włókniaki występują wraz z zaburzeniami metabolicznymi i nieprawidłowościami hormonalnymi. Większe prawdopodobieństwo pojawienia się zmian nowotworowych zwiększają także choroby takie jak: cukrzyca, insulinoodporność, otyłość, antrogenny profil lipidowy, czy nieprawidłowy poziom cholesterolu. Na ryzyko występowania włókniaków narażone są również osoby mające zaburzenia hormonów płciowych. Mogą to być:

  • Ciąża,
  • Polipy jelit,
  • Zespół policystycznych jajników,
  • Zespół Cowdena,
  • Akromegalia,
  • Przeszczepy narządów,
  • Zespół Birt-Hogg-Dube.

Jeśli chodzi o lokalizację tych zmian nowotworowych, to w rzeczywistości mogą pojawić się na całym ciele. Jednak z reguły widoczne są na powiekach, szyi, pachach, pachwinach, a nieco rzadziej na dekolcie, w okolicach odbytu, prącia, warg sromowych oraz śluzówce jamy ustnej. 

Czy włókniaki są groźne i czy warto je usuwać?

Jak wspomniano już wielokrotnie, włókniaki to zmiany nowotworowe, których nie powinno się ignorować. Każda z nich powinna zostać skonsultowana z dermatologiem. Na szczęście większość włókniaków nie wyzłośliwia się, więc są niegroźne dla człowieka. Problemem są raczej względy estetyczne. Zwłaszcza gdy zmiany pojawiają się w na twarzy. Jeżeli lekarz potwierdzi, że zmianę można usunąć, to jak najbardziej warto zdecydować się na taki zabieg. Jest on niemal bezbolesny i przebiega bardzo szybko, a ryzyko, że włókniaki odrosną, są niewielkie.

Jak można usunąć włókniaki? 

Zanim dojdzie do zabiegu, należy ustalić, czy w naszym przypadku chodzi o włókniaka miękkiego, czy twardego. Drugi rodzaj zwykle usuwany jest poprzez chirurgiczne usunięcie ze znieczuleniem miejscowym. Mimo że jest to zaledwie kilkuminutowy zabieg, to u pacjenta może pozostać blizna. Również włókniaka miękkiego można usunąć chirurgicznie, ale dziś naprawdę rzadko podejmuje się takie decyzje. Dużo lepszą metodą jest laserowe usuwanie włókniaków. W tym przypadku wiązka promieni zostaje skierowana na zmianę, która pod ich wpływem odpada. Włókniaka można pozbyć się także poprzez kriochirurgiczne usunięcie, czyli zamrożenie go ciekłym azotem. Zmiana powinna zniknąć po około 10 dniach od wykonania zabiegu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%