Zamknij

Tani prąd - jak wybrać optymalną taryfę?

. + 20:25, 15.02.2023 Aktualizacja: 20:26, 15.02.2023
fot. partnera fot. partnera

W dobie podwyżek cen energii elektrycznej coraz częściej szukamy sposobów na oszczędzanie prądu. Jednym z nich jest zmiana taryfy i korzystanie z najbardziej energochłonnych urządzeń w godzinach nocnych lub w weekendy. Sprawdź jakie możliwości proponują operatorzy energii i wybierz optymalne rozwiązanie dla siebie.

Kontrola zużycia energii elektrycznej nie jest łatwa, jednak odpowiednie zaplanowanie aktywności domowych, połączone z odpowiednią taryfą oznacza tańszy prąd i niższe rachunki. W wielu domach od lat obowiązuje domyślna taryfa jednostrefowa, tymczasem dzięki zmianie taryfy można poczynić spore oszczędności.

Taryfa nocna i inne możliwości

Do największego zużycia energii elektrycznej dochodzi, kiedy w domu wykonujemy podstawowe prace jak zmywanie, pranie czy gotowanie. Większość gospodarstw domowych pustoszeje w ciągu dnia, a energię pobiera co najwyżej lodówka. Zdecydowanie więcej prądu zużywamy także w weekendy, zwłaszcza jeśli pogoda nie dopisuje i nie wychodzimy z domu bądź mieszkania. Jak w takiej sytuacji zaoszczędzić energię elektryczną? Okazuje się, że żeby zmniejszyć rachunki za prąd, wcale nie musimy gasić świateł, ani odłączać z gniazdek sprzętów. Wystarczy taryfa dwustrefowa, która zapewni prąd tańszy nawet o kilkadziesiąt procent o wybranych porach.

Dla przykładu w taryfie nocnej niższa stawka obowiązuje w godzinach nocnych. Wystarczy zatem delikatnie zmienić swój tryb życia w ciągu doby, aby ceny prądu nie przytłaczały. Kiedy obowiązuje strefa dzienna z wyższą stawką, jesteśmy albo w pracy, albo wstrzymujemy się od wstawiania prania czy zmywarki. Robimy to późnym wieczorem, wczesnym rankiem lub w dni ustawowo wolne, kiedy obowiązują niższe stawki. Wówczas opłacalność zmiany taryfy będzie od razu zauważalna, a cena prądu przestanie nas niepokoić. Wejdź na stronę https://www.enea.pl/pl/dladomu/oferty-dla-domu/strefy_godzinowe_dla_domu i przekonaj się, jaka taryfa będzie dla ciebie optymalna.

Zużycie energii elektrycznej a taryfa prądu

Jak widać warto skontaktować się ze swoim sprzedawcą energii elektrycznej lub zmienić operatora, który zapewni takie rozwiązania jak taryfa G12, która dzieli dobę na dwie strefy czasowe: 14 godzin wyższej stawki oraz 10 godzin, w których obowiązuje tańsza grupa taryfowa. Taryfa G12 pozwala płacić mniej w dni robocze. To dobre rozwiązanie dla osób, które stosują energochłonne ogrzewanie elektryczne. Wystarczy ustawić termostat tak, aby największe zużycie prądu przypadało na okres tańszego prądu. Ciekawym rozwiązaniem jest również wspomniana taryfa nocna, czyli taryfa G12W. Strefa nocna obowiązuje od 21:00 do 6:00. Przesuwając prace, w których zużycie prądu jest największe, można sporo zaoszczędzić.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%