Zamknij

Pomiar rezystancji uziemienia - najważniejsze informacje

. + 14:10, 02.03.2023 Aktualizacja: 14:12, 02.03.2023
fot. partnera fot. partnera

Właściwe uziemienie sieci elektroenergetycznych to jeden z najważniejszych elementów umożliwiających bezpieczne korzystanie z energii elektrycznej, a także wpływa na ochronę przeciwpożarową, przeciwprzepięciową i odgromową. Jeśli nie ma skutecznego systemu uziemienia może dojść do porażeniem prądem, a także do poważnego uszkodzenia sprzętu. Przeprowadzająca pomiar rezystancji uziemienia, można sprawdzić stan techniczny instalacji. Aby było to możliwe konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych narzędzi i urządzeń.

Pomiar rezystancji uziemienia - najważniejsze informacje

Dbanie o bezpieczeństwo to bardzo ważna sprawa. Dlatego projektując i wykonując instalację elektryczną trzeba przeprowadzić różne rodzaje pomiarów. Jednym z nich jest pomiar rezystancji uziemienia. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat, zasadami przeprowadzania pomiarów, a także najpopularniejszymi metodami, które można wykorzystać. 

Jakie są rodzaje uziemień?

Uziemienie to połączenie między instalacją czy urządzeniem z podłożem. Można wyróżnić trzy typy uziemień:

  • ochronne, 
  • odgromowe,
  • robocze. 

Dodatkowo można też dokonać podziału na uziemienie naturalne i sztuczne. To pierwsze to rury wodociągowe, elementy metalowe zbrojeń oraz inne elementy budynku, z kolei w skład uziemiania sztucznego wchodzą pręty, linki, a także druty, które umieszcza się w ziemi. 

Jakość uziemienia - od czego zależy?

Warto zaznaczyć, że sama rezystancja uziemienia jest zależna przede wszystkim od rezystywności gruntu. Jeśli uziemienie wykonuje się na leśnym podłożu to konieczne będzie wykonanie większego zabezpieczenia. 

Uziemienie, które przygotowano we właściwy sposób powinno mieć jak najmniejszą wartość rezystancji, jak najmniejsza jej zmienność w czasie, a także maksymalna odporność poszczególnych elementów na korozję. 

Jakie metody stosujemy do pomiaru rezystancji uziemienia?

Rezystancje uziemienia można przeprowadzić za pomocą które dzielą się na typy: technicznej, udarowej, technicznej z wykorzystaniem cęgów, a także dwucęgowej. 

Zgodnie z powyższym podziałem można wyróżnić kilka konkretnych metod:

  1. metoda 2 - przewodowa - polega ona na mierzeniu ciągłości połączeń wyrównawczych i ochronnych, 
  2. metoda 3 - przewodowa - mierzenie metodą techniczną, 
  3. metoda 4 - przewodowa - umożliwia wyeliminowanie wpływu przewodu, który łączy miernik z uziemieniem na ostateczny wynik pomiaru, 
  4. metoda dwucęgowa - pozwala na pomiar rezystancji uziemień bez pomocy pomocniczych elektrod, 
  5. metoda 3p z cęgami - umożliwia wielokrotny pomiar bez rozłączania od siebie poszczególnych złącz. 

Najczęściej do pomiaru rezystancji wykorzystuje się metodę 3p. Oczywiście, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki pomiarów należy zdecydować się na wykorzystanie profesjonalnych sprzętów, które są jak najbardziej dokładne. 

Warto zaznaczyć, że drugim parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę, aby móc bezpiecznie korzystać z instalacji elektrycznych oraz różnych urządzeń jest rezystancja izolacji, która wymaga wdrożenia osobnych procedur. W trakcie tego procesu należy zwrócić uwagę na czynniki, które mogą zakłócić cały pomiar rezystancji uziemienia.

Systematyczne wykorzystywanie pomiarów rezystancji jest konieczne, aby można było bezpiecznie i efektywnie korzystać z instalacji, a także sprzętów elektrycznych. Jest to bardzo ważne zarówno w przypadku instalacji znajdujących się w domach prywatnych jak i w punktach przemysłowych. Wszystkie instalacje są narażone na mechaniczne uszkodzenia, a także starzenie, które jest naturalnym procesem. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%