Pojawiające się skórne zmiany dermatologiczne mogą stanowić dla wielu pacjentów problem estetyczny. Tak jest w przypadku włókniaków, które mogą występować w różnych miejscach na ciele. Najskuteczniejszą metodą na ich pozbycie się jest zabieg laserowy. Czym są włókniaki? Dlaczego powstają na ciele?
Włókniaki (łac. fibroma) są to zmiany skórne przybierające nieregularne kształty. Zbudowane są ze skóry właściwej oraz naskórka. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, usuwane są najczęściej ze względów estetycznych. Przyjmuje się, że liczba włókniaków wzrasta wraz z wiekiem. Ich występowanie może być powiązane również z określonymi schorzeniami. W niektórych przypadkach wyglądem przypominają brodawki, przybierając formę grudkowatej narośli. Zmiany te dzielą się na dwa rodzaje:
Niektórym pacjentom wydaje się, że ciemne zmiany skórne stanowią zagrożenie dla życia. Warto pamiętać, że nie każda zmiana to czerniak, a włókniaki podskórne również mogą być ciemne, nie oznacza to jednak, że są zmianami złośliwymi.
Powstawanie włókniaków powiązane jest z nadmiernym rozrostem tkanki łącznej włóknistej. W danym obszarze skóry fibroblasty ulegają namnożeniu, sprzyjając rozwojowi zmiany. Zdaniem naukowców powstawanie włókniaków wynika również z uwarunkowań genetycznych. Często pojawiają się w okresie ciąży wskutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Ich występowanie może być powiązane z cechami zespołu metabolicznego, a więc lipidemią aterogenną czy otyłością. W wielu przypadkach mogą świadczyć o ryzyku wystąpienia miażdżycy.
Badania naukowe pokazują, że u osób, które mają od kilkunastu do kilkudziesięciu włókniaków na skórze może występować podwyższony poziom cholesterolu właściwego oraz glukozy w porównaniu do pacjentów, którzy nie mają opisywanych zmian. Z tego powodu wzmożone powstawanie włókniaków powinno być sygnałem do wykonania podstawowych badań. Włókniaki występują także w jamie ustnej. Wówczas warto zgłosić się na konsultację dermatologiczną, gdyż grudki skórne w tym miejscu są regularnie podrażniane.
Włókniaki usuwa się zazwyczaj z uwagi na defekt kosmetyczny. Jedną z najpopularniejszych metod jest zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego. Polega on na powstawaniu kontrolowanego fototermicznego uszkodzenia skóry. Wiązka lasera zostaje skierowana bezpośrednio na zmianę oraz pochłonięta przez wodę zewnątrz- i wewnątrzkomórkową, powodując następnie koagulację i odparowywanie wody. Wówczas włókniak opada. Naczynia wokół zmiany są szczelnie zamknięte, dzięki czemu nie dochodzi do krwawienia. Laserowe usuwanie włókniaków jest szybkie i z perspektywy pacjenta zazwyczaj bezbolesne. Metoda laserowego usuwania włókniaków jest bezpieczna zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Poprzez swoje działanie laser nie powoduje powstawania blizn czy odbarwień. Zabieg trwa najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.