Zamknij

Jak zadbać o wąż strażacki?

art. sponsorowany + 09:09, 10.10.2023 Aktualizacja: 09:19, 10.10.2023

Węże strażackie są stosowane w wielu miejscach i przechowuje się je na wypadek wystąpienia zagrożenia. Często jednak okazuje się, że wskutek niewłaściwej konserwacji nie można ich użyć, kiedy przychodzi taka potrzeba. Jak o nie dbać, żeby tego uniknąć?

Zacznij od dobrego zakupu

Przede wszystkim trzeba skupić się na tym, żeby kupić dobrej klasy wąż strażacki. Co to oznacza? Że musi on być dostosowany do warunków, do prognozowanych potrzeb, ale musi też być wysokiej jakości. W teorii wszystkie węże powinny spełniać postanowienia odpowiednich dla nich norm, ale w praktyce niektórzy producenci cieszą się lepszą opinią od innych, więc żeby zmniejszyć ryzyko zużycia czy wykrycia wad materiałowych, trzeba od początku postawić na sprawdzonego dostawcę.

Pamiętaj o przeglądach

Mogłoby się wydawać, że od leżenia wąż strażacki nie ulegnie uszkodzeniu. I tak powinno być, ale ponieważ przy dłuższym przechowywaniu dochodzi czasem do odkształceń materiału, a zdarza się też, że węże są uszkadzane w drodze aktów wandalizmu, to koniecznością są regularne przeglądy stanu technicznego. Jak częste? Minimalną normę zwykle określa producent na podstawie znajomości właściwości materiałów, ale można ją podnieść wewnętrznymi przepisami czy instrukcjami. Szczególną uwagę w czasie przeglądów należy zwrócić na stan wszystkich złączy, bo to tam często dochodzi do usterek związanych z niewłaściwym przechowywaniem.

Próbuj i konserwuj

Dobrze jest poza przeglądem technicznym na sucho, od czasu do czasu przeprowadzić próbę działania węża pod ciśnieniem roboczym. Wymaga to oczywiście trochę więcej zachodu, ale pozwala materiałowi właściwe pracować i jest okazją do wykrycia przetarć lub niewielkich nieszczelności. Po takiej próbie, podobnie jak po każdorazowym użyciu bojowym, należy wąż wysuszyć i zakonserwować, unikając przy tym jego nadmiernego rozciągania. Jeśli świetle węża pozostanie woda, może dojść do szybkiej degradacji materiału i osłabienia powłoki węża. Takiego testu można dokonać w czasie regularnych alarmów próbnych na terenie obiektu.

Jeśli masz wątpliwości – pytaj

Jeżeli w czasie sprawdzenia węża strażackiego cokolwiek wzbudzi Twoje wątpliwości, zawsze powinieneś skonsultować się ze specjalistami. Producenci, ale i jednostki straży pożarnej zawsze udzielą dodatkowych wskazówek, jeśli nie będziesz miał pewności co do stosowania lub konserwacji węża. Ich wskazówki mogą z jednej strony oszczędzić kłopotów, jeśli okaże się, że zbagatelizowałbyś jakąś wadę, a z drugiej – pozwolą uniknąć niepotrzebnego zakupu kolejnego węża, jeśli niepotrzebnie uznałbyś coś za istotny problem.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%