Zamknij

Świadczenie rehabilitacyjne - czym jest?

. + 22:36, 15.02.2024 Aktualizacja: 22:36, 15.02.2024
fot. partnera fot. partnera

Pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim przez chorobę lub wypadek, którym kończy się okres zasiłku chorobowego, mogą ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne wtedy, gdy dotychczasowe leczenie nie przyniosło pożądanych efektów. W takiej sytuacji jednak dalsza rehabilitacja lub leczenie powinno rokować odzyskaniem zdolności do pracy. Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i jak je uzyskać? Kiedy złożyć wniosek o świadczenie tego typu?

Świadczenie rehabilitacyjne

Jak można uzyskać świadczenie rehabilitacyjne w konkretnych przypadkach? Naszym zadaniem jest wystąpienie z wnioskiem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tutaj znaczenie ma formularz ZNp-7, dostępny w sieci lub w jednostce ZUS-u. Pamiętajmy o tym, ze do wniosku konieczne jest dołączenie zaświadczenia o stanie zdrowia (na formularzu OL-9), wypełnione przez wszystkich lekarzy prowadzących nasze leczenie. Istotne informacje na ten temat znajdują się w serwisie Poradnik Pracownika

Jeżeli ubiegamy się o świadczenie rehabilitacyjne w związku z chorobą zawodową lub wypadkiem przy pracy, musimy dołączyć do wniosku dodatkowe dokumenty, takie jak:

  • Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy
  • Kartę wypadku przy pracy
  • Decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej, jaka wydawana jest przez inspektora sanitarnego

Kiedy powinniśmy złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne? Musimy to zrobić co najmniej na 6 tygodni przed zakończeniem okresu korzystania z zasiłku chorobowego. Gdy przekroczymy ten termin, musimy liczyć się z przedłużeniem czas rozpatrzenia wniosku, co z kolei wydłuży oczekiwanie na wypłatę pieniędzy. ZUS w ciągu 60 dni powinien rozpatrzyć nasz wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Termin ten jest liczony od momentu, w którym złożymy komplet wymaganej dokumentacji. 

Decyzja o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego

Niekiedy udzielana jest negatywna decyzja o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego, od której możemy się odwołać. Odwołanie od decyzji wnosimy do sądu za pośrednictwem ZUS-u w ciągu jednego miesiąca od dnia doręczenia decyzji o odmowie. W takim przypadku rozpoznanie sprawy leży po stronie sądu rejonowego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubezpieczonej. Co należy wskazać w odwołaniu? Musimy określić elementy takie jak oznaczenia sądu i organu, za pośrednictwem którego wnosimy pismo, oznaczenie osoby odwołującej się, oznaczenie zaskarżonej decyzji, dowody, wnioski i twierdzenia, uzasadnienie oraz podpis. Okazuje się, że w odwołaniu nie musimy wskazywać konkretnych zarzutów pod adresem rozstrzygnięcia. Wystarczy jedynie wskazać, że nie jesteśmy zadowoleni z wydanej decyzji. 

Bardzo ważne jest to, aby wykazać, że lekarze orzecznicy w nieodpowiedni sposób dokonali oceny naszej zdolności do pracy. Mile widziane jest dołączenie do odwołania dodatkowej dokumentacji medycznej, np. prywatnych opinii lekarskich. 

Kto nie otrzyma świadczenia rehabilitacyjnego?

Warto zauważyć, że nie każdy może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego. Takie rozwiązanie nie jest dostępne dla osób:

  • Przebywających na urlopie wychowawczym
  • Mających ustalone prawo do emerytury
  • Pobierających zasiłek dla bezrobotnych
  • Przebywających na bezpłatnym urlopie
  • Mających rentę z tytułu niezdolności do pracy
  • Pobierających zasiłek lub świadczenie przedemerytalne
  • Pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające
  • Otrzymujących nauczycielskie świadczenie kompensacyjne itp. 

Kto wypłaca pieniądze z tytułu świadczenie rehabilitacyjnego? To zadanie wykonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub płatnik składek, czyli pracodawca. W tym drugim przypadku wypłata odbywa się wtedy, gdy do ubezpieczenia chorobowego zgłoszonych zostało co najmniej 20 pracowników. W innych sytuacjach świadczenie rehabilitacyjne jest wypłacane przez ZUS. 

Podsumowując, warto podkreślić, że świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane jedynie w konkretnych przypadkach. Możliwa jest odmowa udzielenia takiej pomocy, przy czym możemy odwołać się od danej decyzji gdy uznamy, że nie jesteśmy z niej zadowoleni. 

– Artykuł sponsorowany

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%