Zamknij

Początki w pracy opiekunki, czyli jak znaleźć pierwszą pracę

art. sponsorowany + 12:20, 22.02.2024 Aktualizacja: 12:21, 22.02.2024

Znalezienie pierwszej pracy może się wydawać szczególnie trudne dla osób bez doświadczenia. Dotyczy to zwłaszcza zawodów, takich jak opiekunka dziecięca. By móc pracować z najmłodszymi, trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje, a także wzbudzić zaufanie potencjalnego pracodawcy. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz krótki poradnik, który ułatwi Ci znalezienie pierwszej posady w żłobku.

Czy możesz podjąć pracę z dziećmi?

Zawód opiekunki jest niezwykle odpowiedzialny, gdyż wiąże się z dbaniem o bezpieczeństwo i dobrostan najmłodszych. Właśnie dlatego polskie prawo wyraźnie stawia wymagania dotyczące tego, kto może podjąć się tej pracy. Jeśli chcesz pracować w żłobku, musisz być osobą niekaraną. Z zawodu wyklucza się osoby niewypełniające nałożonego obowiązku alimentacyjnego oraz takie, którym w przeszłości została ograniczona władza rodzicielska. Podejmując się tego zajęcia, musisz również dać rękojmię należytego sprawowania opieki nad dziećmi. Poza tym do pracy przyjmowane są jedynie osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje, dlatego opiekunem w żłobku możesz być, jeśli posiadasz co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi do lat 3, ukończyłaś odpowiednie studia lub odbyłaś szkolenie z wyznaczonego zakresu.

Jak wygląda kurs na opiekunkę?

Kurs, który uprawnia do podjęcia pracy w żłobku, powinien trwać 280 godzin. Nie mogą to być jednak tylko zajęcia teoretyczne. Przynajmniej 80 godzin musi zostać przeznaczone na zajęcia praktyczne, które polegają na sprawowaniu opieki nad dzieckiem pod nadzorem wykwalifikowanego opiekuna. Wydaje się, że trzeba poświęcić na to sporo czasu, jednak jest to niezbędne, aby zaznajomić się z podstawowymi zagadnieniami, które pozwolą ci właściwie opiekować się maluchami i wspierać je w codziennym rozwoju. Jeżeli zależy Ci na wygodnej formie nauki lub w Twojej okolicy nie ma żadnej placówki oferującej tego typu kurs, warto zdecydować się na szkolenie online. Dzięki temu wszystkie zagadnienia teoretyczne możesz zrealizować w zaciszu własnego domu. By poznać szczegóły programu kursu, wejdź na stronę https://niania.pro/zlobek/program/.

Szukanie pierwszej pracy

Kiedy już wiesz, że spełniasz wszystkie wymagania, pora rozpocząć poszukiwania. Pamiętaj, że aplikować możesz zarówno do placówek prywatnych, jak i państwowych, jednak weź pod uwagę, że warunki, takie jak wynagrodzenie, rodzaj proponowanej umowy czy godziny pracy mogą się różnić w zależności od placówki. Możesz spróbować szukać ogłoszeń przez internet, jednak nie ograniczaj się tylko do tego. Warto odwiedzić pobliskie żłobki osobiście, by zostawić swoje CV czy nawet porozmawiać z potencjalnym pracodawcą. To da Ci szansę na to, aby się wyróżnić, a także zrobić dobre pierwsze wrażenie, o czym trudno mówić, kiedy jedynie wysyłamy dokument ze zgłoszeniem w formie elektronicznej.

Na co warto się przygotować?

Nawet najlepszy kurs czy książka nie zastąpią praktyki, o czym doskonale wiedzą osoby prowadzące żłobki. Dlatego możesz zostać poproszona o zostanie na dzień próbny, zanim pracodawca zaproponuje Ci etat. Pamiętaj, że w tym wypadku wygodny i schludny strój to podstawa. W zakres Twoich obowiązków może wchodzić pielęgnacja maluchów, przebieranie ich, pomoc w codziennych czynnościach, karmienie czy organizacja prostych, dostosowanych do ich wieku zabaw. Nie obędzie się także bez sprzątania zabawek czy dbanie o otoczenie podopiecznych. To sporo zajęć, dlatego przed dniem próbnym warto odpocząć i zmobilizować się do działania.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%