Zamknij

Jak dbać o środowisko? Co zrobić, by żyć ekologiczniej?

13:51, 03.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:51, 03.04.2024

Każdego dnia człowiek czerpie z dobrodziejstw natury, jest więc zobowiązany dbać o miejsce, w którym żyje. Świadomość zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych, urbanizacji, zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby, wymusza zmiany, których celem jest ochrona planety. Co można zrobić, żeby poprawić jakość życia przyszłym pokoleniom? Jakie działania wdrożyć, by dbać o środowisko?

Znaczenie owadów zapylających – włączenie się w akcje pomocowe

Ważnym punktem w działaniach podjętych na rzecz przyrody powinno być dbanie o owady zapylające – nie tylko pszczoły, ale też m.in. motyle, trzmiele czy ćmy. Pełnią one niezwykle ważne funkcje w ekosystemie, a ich praca przekłada się na produkcję żywności – zapylają aż niemal 85% roślin uprawnych w Europie. Bez pszczół i innych pożytecznych zapylaczy, człowiek miałby problem z pozyskaniem plonów. Brak małych skrzydlatych przyjaciół miałby katastroficzne skutki dla bioróżnorodności oraz dostępności żywności dla ludzi i zwierząt. Więcej na temat tego, dlaczego pszczoły są takie ważne, można przeczytać tutaj: https://www.pszczolamusibyc.pl/dlaczego-pszczoly-sa-wazne/.

Populacje owadów zapylających maleją, co jest powodowane m.in. utratą naturalnych siedlisk, a także zanieczyszczeniem środowiska. Jak można im pomóc? Warto wspierać pszczelarzy, kupując miód i wyroby pszczele. Można też włączyć się w rozmaite akcje pomocowe: budować hoteliki dla pszczół, tworzyć łąki kwietne, wstawiać w zacienione i bezpieczne miejsca specjalnie przygotowane poidełka. Bardzo ważne jest też edukowanie najmłodszego pokolenia. Działać można prywatnie lub propagować pomoc owadom w miejscu pracy. Ekologiczne postawy nie tylko przyczyniają się do ochrony przyrody, ale też pomagają budować pozytywny wizerunek firmy.

Kupowanie produktów lokalnych i sezonowych

Wśród ekologicznych postaw na uwagę zasługuje również robienie zakupów w sklepach, które oferują żywność z lokalnych upraw i hodowli. Nabywanie tego typu towarów ogranicza ślad węglowy – transport produktów odbywa się na mniejszym dystansie, co wiąże się z niższą emisją gazów cieplarnianych.

Kupując produkty sezonowe, wspiera się zachowanie bioróżnorodności – takie działanie zachęca do różnorodnych upraw rolniczych i hodowlanych, które są charakterystyczne dla danego regionu i pory roku. Trzeba sobie zdawać sprawę, dlaczego ekologia jest tak ważna – https://www.pszczolamusibyc.pl/blog/ekologia-czym-jest-i-czego-dotyczy/.

Segregacja śmieci, recykling i ograniczenie zużycia plastiku

Stosując ekologiczny styl życia, należy też zwracać uwagę na to, w jakich opakowaniach kupuje się żywność. Plastikowe jednorazowe pojemniki są problematyczne dla środowiska naturalnego. Rozkładają się przez wiele lat. Zamiast nich, warto sięgać po towary w bardziej ekologicznych pudełkach lub butelkach, które podlegają recyklingowi i mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Warto też szukać produktów na wagę i pakować je we własne wielorazowe opakowania.

Kolejnym punktem jest segregacja śmieci, która pozwala na oddzielenie od pozostałych odpadów surowców wtórnych, czyli papieru, szkła, metalu lub plastiku, zdatnych do recyklingu. Materiały te mogą być wykorzystane kolejny raz, co zmniejsza obciążenie środowiska, ogranicza emisję szkodliwych substancji z rozkładających się opakowań. Recykling pozwala zaoszczędzić energię – potrzeba jej mniej niż w przypadku wyprodukowania nowych pudełek, pojemników i butelek.

Życie w zgodzie z ekologią odnosi się do wielu płaszczyzn na gruncie indywidualnym, jak i społecznym. Zarówno codzienne wybory, jak i przyłączenie się do akcji pomocowych, wspieranie finansowe instytucji i organizacji związanych z ochroną przyrody, a także promowanie ekologicznych idei to działania, które przyczyniają się do dbania o środowisko naturalne.

 

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Pszczoła Musi Być

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%