Zamknij

Jak przeciwdziałać mobbingowi w pracy?

07:53, 06.11.2024 . Aktualizacja: 07:53, 06.11.2024
fot. partnera fot. partnera

Wiele osób doświadcza zachowań o charakterze mobbingowym w swoim miejscu pracy. Niewątpliwie zjawisko to stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego ofiar oraz wpływa negatywnie na funkcjonowanie zatrudnionych i całej firmy. Konsekwencje mobbingu mogą być bardzo poważne i obejmować nie tylko spadek morale wśród pracowników, ale także predysponować do rozwoju zaburzeń depresyjnych, a nawet myśli lub prób samobójczych. Kodeks pracy chroni osoby doświadczające uporczywego nękania lub zastraszania. Dowiedz się, jakie kroki warto podjąć, aby skutecznie przeciwdziałać mobbingowi.

Czym jest mobbing w miejscu pracy?

Problem mobbingu dotyka coraz większej liczby osób na całym świecie. Choć przez długi czas był zjawiskiem pomijanym i lekceważonym, obecnie coraz częściej wychodzi na jaw, wywołując powszechne zaniepokojenie społeczne.

Mobbing oznacza systematyczne, wrogie zachowania skierowane przeciwko jednemu pracownikowi. Działania te mają na celu np. poniżenie, zastraszenie lub ośmieszenie danej osoby. Mobbing może przyjmować różne formy. Niewybredne komentarze, krytyka lub wyśmiewanie pracownika przy innych, deprecjonowanie osiągnięć, przydzielanie zadań powyżej lub poniżej kompetencji, ignorowanie opinii i pomysłów, rozpowszechnianie plotek i dezinformacji – to tylko niektóre przykłady przemocy psychicznej w miejscu pracy.

Mobbing najczęściej nie jest jednorazowym incydentem, ale serią działań, które trwają miesiącami, a nawet latami. Ofiary często mają trudność, żeby przeciwstawić się sytuacji z obawy przed odwetem ze strony mobbera lub utratą pracy.

Mobbing a prawa pracownika

Z problemem mobbingu można, a wręcz trzeba walczyć, ponieważ skutki prześladowania w miejscu pracy mogą być bardzo niszczące dla jego ofiary. Długotrwałe narażenie na działania mobbingowe może poważnie odbić się na zdrowiu fizycznym i psychicznym pracownika. Pod wpływem stresu mogą pojawić się problemy ze snem, przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, osłabienie koncentracji, obniżenie samooceny i inne objawy, które mogą prowadzić do pogorszenia ogólnego samopoczucia.

Należy podkreślić, że pracownicy, którzy doświadczają uporczywego, powtarzalnego i złośliwego nękania, mają prawo do ochrony. Każdy pracodawca jest zobowiązany do przeciwdziałania sytuacjom mobbingowym. Problematykę tę reguluje art. 943 kodeksu pracy. Przepis ten wymaga, aby każdy pracodawca podejmował działania zapobiegające prześladowaniom i wspierał osoby, które stały się jego ofiarami.

Przeciwdziałanie mobbingowi – jakie kroki prawne można podjąć?

Osoby doświadczające nękania w miejscu pracy mają kilka możliwości, aby zareagować na tę sytuację. Pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie tego faktu do działu HR lub bezpośrednio do przełożonego, jeśli jest to możliwe. Zanim jednak to nastąpi, należy zgromadzić twarde i niepodważalne dowody na obraźliwe i mściwe zachowania, czyli np. maile, zeznania świadków, L4 od lekarza itp.

W przypadku braku odpowiednich działań ze strony pracodawcy ofiara mobbingu może zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) lub sądu pracy. Konieczne będzie sporządzenie pisemnego oświadczenia, w którym szczegółowo opisze incydenty mobbingu, a także zgromadzenie materiałów dowodowych mogących potwierdzić zarzuty. Jednym ze sposobów walki z nieuczciwym pracodawcą jest wniesienie skargi do PIP. Na blogu GoWork.pl znajdziesz wskazówki, jak powinno wyglądać takie pismo. Warto również rozważyć skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%