Jeden, nieznaczny akcent może zdecydowanie wpłynąć na postrzeganie przestrzeni. W salonie takim dodatkiem są kwiaty, obrazy na ścianie czy dekoracje stołowe. Jakie akcesoria mogą wpłynąć na spotęgowanie poczucia elegancji w przestrzeni kuchennej? Według nas takim wartościowym szczegółem, zdolnym do „ubarwienia” pomieszczenia, jest elegancki, klasyczny czajnik nierdzewny. To przedmiot, który nigdy nie przestał być modny, nawet gdy na rynku pojawiły się jego warianty zasilane energią elektryczną.
Czajnik kuchenny to subtelny i jednocześnie pełen klasy detal, który może stać się skutecznym uzupełnieniem aranżacji przestrzennej. Nierdzewne akcesorium łączy w sobie funkcjonalność oraz elegancję, stając się ważnym symbolem w każdej kuchni. To niemalże rytualny przedmiot, dzięki któremu możemy zaparzyć herbatę i kawę, a zatem napoje, które w wielu kulturach mają bardzo duże znaczenie symboliczne. Kuchnia to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale również przestrzeń spotkań – stąd też odpowiedni czajnik może być świetnym dodatkiem aranżacyjnym, który wydobędzie z przestrzeni jeszcze więcej charakteru. Na naszą szczególną uwagę zasługują estetyczne wyroby nierdzewne, takie jak nowoczesne czajniki na gaz i indukcję. Bez wątpienia jest w czym wybierać. Warto rzucić okiem m.in. na czajnik na gaz wykończony tzw. wzorem marmurkowym czy czajnik na indukcję posiadający nieregularną bryłę, stylizowaną wygięciami.
Istotnym wyróżnikiem modnych produktów jest ich wygląd zewnętrzny, który powinien ściśle korespondować z aranżacją kuchenną. Dlaczego to istotne? Ponieważ czajnik dobieramy do kuchni, a nie zaś odwrotnie. Do pomieszczenia urządzonego klasycznie sprawdzą się produkty w stylu vintage. Lekkie zdobienia czy perforowania mogą również w takim przypadku być mile widziane. Minimalistyczne wnętrza współgrają z czajnikami prosto wykończonymi, mającymi zwykły, nieskomplikowany kształt. W takim przypadku najlepiej wybrać czajnik emaliowany lub czajnik ze stali nierdzewnej mający dwie cechy: prosty, geometryczny kształt i metaliczne wykończenie (bądź stonowaną kolorystycznie emalię).
Dobry czajnik ze stali nierdzewnej, oprócz eleganckiego wyglądu i nienagannej formy zewnętrznej, powinien posiadać skutecznie działający gwizdek. To element, który informuje użytkownika o zakończeniu procesu gotowania wody – spełnia zatem funkcję zwiększającą bezpieczeństwo. Podobne założenia spełnia antypoślizgowa rączka lub uchwyt stworzony z materiału, który się nie nagrzewa. Całkiem dobrze w tym zestawieniu wypada czajnik na indukcję z bardzo grubą i jednocześnie stosunkowo lekką, drewnianą rączką. Funkcjonalność wolnostojących czajników ze stali nierdzewnej zwiększa płaski dysk metalowy, który umożliwia stosowanie większości modeli zarówno na kuchenkach gazowych, halogenowych, jak i indukcyjnych.