Zamknij
REKLAMA

Jak samodzielnie i za darmo sprawdzić bazę BIK

15:28, 11.03.2020 | materiał partnera
Skomentuj
Jak samodzielnie i za darmo sprawdzić bazę BIK - fot. partnera

Zdolność kredytowa to prawdopodobnie najważniejszy czynnik, który jest analizowany w trakcie procedury przyznawania pożyczki lub kredytu. Jedną z popularniejszych metod jej weryfikacji jest sprawdzenie wnioskodawcy w bazie BIK. Na szczęście bazę można sprawdzić samemu jeszcze przed składaniem wniosku. Dzięki temu można wcześniej polepszyć swoją zdolność, a ta przełoży się na większe szanse uzyskania dodatkowej gotówki!

Pożyczki z BIK i pożyczki bez BIK – dlaczego warto sprawdzić bazę?

W tak dynamicznym świecie trudno jest wszystko zaplanować. Nawet posiadając stałe i dobre dochody, czasami po prostu potrzeba więcej pieniędzy. Przyczyn może być wiele – problemy ze zdrowiem, swoim lub bliskich, trudności z płynnością finansową, utrata i zmiana pracy lub po prostu chęć zrealizowania marzeń, np. zakupu wycieczki za granicą. Wszystkie te potrzeby można wygodnie sfinansować, dobierając pożyczkę dopasowaną do indywidualnych potrzeb. 

Takie rozwiązanie umożliwia Pożyczka OK, czyli wiarygodne źródło szybkiej gotówki! To jednak, ile można pożyczyć i na jaki okres, często będzie zależało od historii kredytowej. Przekłada się ona na zdolność kredytową wnioskodawcy. Swoją historię wygodnie można sprawdzić poprzez weryfikację bazy BIK – Biura Informacji Kredytowej. 

Czym jest BIK? W jaki sposób działa?

BIK – Biuro Informacji Kredytowej – funkcjonuje już od 1997 roku a od 2013 roku zbierane informacje dostępne są przez portal internetowy. Instytucja ta świadczy usługi, z których korzystają właściwie wszystkie instytucje finansowe, banki komercyjne i firmy pożyczkowe. Podstawowym celem działalności Biura jest gromadzenie i przetwarzanie informacji o zadłużeniach. Do baz BIK trafia informacja o niespłacanym kredycie lub pożyczce, ale nie tylko. Wśród różnych danych znaleźć można także te, które dotyczą braku płatności za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne czy czynsze do spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych. Do BIK trafiają informacje wiarygodne, pochodzące wyłącznie od banków oraz pozabankowych firm finansowych.

Artykuły internetowe poświęcone problematyce BIK nie przestają być popularne i trudno się temu dziwić. Nierzadko analiza historii kredytowej w bazie długów BIK ma decydujące znaczenie dla kredytodawcy i pożyczkodawcy. Od tego zależy, czy dane wsparcie finansowe zostanie udzielone osobie wnioskującej, czy też nie. 

Jak sprawdzić bazę BIK? Czy BIK można zweryfikować za darmo?

Zawarte w bazie danych informacje są bardzo przydatne dla każdego, kto pragnie w niedalekim okresie ubiegać się o kredyt lub pożyczkę. Jeżeli wskazany scoring użytkownika nie jest zbyt wysoki to znak, że przed wnioskowaniem o większy kredyt warto polepszyć zdolność kredytową. Można to uczynić między innymi poprzez zwiększenie osiąganego wynagrodzenia albo wzięcie mniejszej pożyczki, której spłacenie w terminie będzie miało pozytywny wpływ na historię kredytową. 

Dostęp do informacji o własnej historii kredytowej dostępny jest poprzez zakup raportu BIK. Niestety, w obecnej formie raport BIK jest płatny. Nie jest to jednak droga usługa, dlatego warto się na nią zdecydować. Co więcej, dokonując zakupu pakietu np. 10 raportów, cena staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. 

Na początku całego procesu pozyskania danych należy utworzyć własne konto. Rejestracja przebiega szybko i sprawnie, jest całkowicie darmowa. Konieczne będzie podanie godności, peselu, adresu, informacji związanych z dowodem osobistym oraz danych kontaktowych. Kolejnym etapem jest weryfikacja tożsamości. Istnieje kilka sposób na jej dokonanie, najszybszym będzie z pewnością przelew weryfikacyjny o wartości 1 złotego lub certyfikowany podpis elektroniczny (jeśli się go posiada). Po uwiarygodnieniu konta wystarczy już tylko pobrać raport BIK i sprawdzić, jak została oceniona posiadana historia kredytowa! Raport można przeglądać online lub zapisać na dysk w formie pliku PDF i swobodnie wydrukować. 

Analiza raportu BIK

Przynajmniej raz na kilka lat i każdorazowo przed ubieganiem się o kredyt na większą kwotę pieniędzy warto dokonać analizy swojej historii kredytowej. Sprawdzenie raportu BIK daje wiele możliwości. Dzięki można zobaczyć, jakie działania realnie obniżają zdolność kredytową, a które je podwyższają. W łatwy sposób można zweryfikować, które pożyczki w historii miały największe przełożenie dla ostatecznego wyniku. Bywa i tak, że o jakiejś drobnej wierzytelności z czasem po prostu zapomniano. W raporcie BIK znajdzie się z pewnością taka informacja, która może być zaskoczeniem!

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone