Zamknij
REKLAMA

Racjonalna i zrównoważona dieta to podstawa! Jak o nią zadbać?

21:08, 26.06.2020 | materiał partnera
Skomentuj Racjonalna i zrównoważona dieta to podstawa! Jak o nią zadbać? - fot. partnera

Dietetycy, lekarze, eksperci do spraw żywienia, a także producenci suplementów diety np. Natural Pharmaceuticals niejednokrotnie podkreślają, że racjonalna i zrównoważona dieta to podstawa zdrowego życia. Ekologiczne produkty dobrej jakości, odpowiednie ułożenie posiłków, a także ich właściwe proporcje są ważniejsze niż nam się wydaje. Wpływają na nasze zdrowie, kondycję, a także samopoczucie. A chyba wszystkim nam zależy, żeby kwestie te były utrzymane na jak najwyższym poziomie. Zadbajmy o siebie, a także o naszych najbliższych. Jakie są kluczowe zasady racjonalnego żywienia? Podpowiadamy!

Równowaga w życiu i na talerzu

Każdy z nas nieustannie dąży do uzyskania równowagi, zarówno w pracy, szkole, jak i rodzinie i przyjaźni. Jednak czy taka sama reguła przyświeca nam podczas komponowania posiłków? Przecież ‘jesteśmy tym co jemy’. Natural Pharmaceuticals przyznaje, że kluczową zasadą zdrowego żywienia jest umiejętność komponowania posiłków w taki sposób, aby nasza dieta była odpowiednio zbilansowana. Powinna zawierać produkty z wszystkich grup produktów (nabiał, mięso, tłuszcze, produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa itd.) w odpowiednich proporcjach. Musi być ona dostosowana do naszych potrzeb energetycznych, a także naszych upodobań.

Zasada 5 posiłków

Wszelkie zalecenia dietetyków, które potwierdza również Natural Pharmaceuticals wskazują na to, że każdego dnia nasze posiłki powinny być rozłożone na 5 porcji. Trzy z nich uchodzą jako główne -śniadanie, obiad, kolacja, a dwa pozostałe występują pomiędzy w roli przekąski. Wszystko to ma na celu uregulowanie naszego metabolizmu, poprzez systematyczne dostarczanie mu niezbędnych substancji. Różnorodna dieta, z wykorzystaniem małych, ale częstych posiłków może okazać się strzałem w dziesiątkę! Jednak oczywiście jest to kwestia indywidualna i jeśli taki rozkład nam nie pasuje, powinniśmy poszukać czegoś innego. Racjonalna dieta to taka, która dostosowana jest do naszych potrzeb, również czasowych i logistycznych.

Odpowiednie nawodnienie

Kiedy mówimy o zrównoważonej diecie najczęściej myślimy głównie o posiłkach. Jednak w tym wszystkim nie zapominajmy również o odpowiednim nawodnieniu. Jest ono kluczowe do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jak informuje Natural Pharmaceuticals, woda odpowiada za wszystkie procesy w ciele człowieka np. podczas wchłaniania składników pokarmowych w jelitach, działania enzymów trawiennych czy przepływu krwi. Płyny umożliwiają substancjom dotarcie do komórek, usprawniają oczyszczanie organizmu z toksyn, a także utrzymują stałą temperaturę ciała. Zalecane jest spożycie w ciągu dnia min. 1,5 litra wody przez osobę dorosłą. Jednak ilość ta różni się w zależności od naszych osobistych potrzeb, a także intensywności codziennych aktywności.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz