Zamknij

Do czego używamy śrub i śrubek?

22:13, 16.07.2020 | materiał partnera
Skomentuj Do czego używamy śrub i śrubek? - fot. partnera

Sklep ze śrubami jest miejscem, gdzie znajdziemy te niewielkie produkty, które często są nam potrzebne podczas remontu, czy też prac domowych. Warto poszukać takiego sklepu w sieci, dzięki czemu bez wychodzenia z domu znajdziemy najpotrzebniejsze przedmioty tego typu, ciesząc się wygodą podczas zamawiania i sprawną dostawą pod same drzwi. Jakie rodzaje śrub są najbardziej znane na rynku? Do czego używamy śrub? Jakie zastosowanie mają dane rodzaje śrub?

Rodzaje śrub

Na rynku znajdziemy mnóstwo rodzajów śrub, które mają różne zastosowania i są nam potrzebne w różnorodnych sytuacjach. Najpopularniejszymi rodzajami śrub są:

  • Śruby oczkowe/z uchem - mają za zadanie chwycić dany element. Są przykładowo montowane w autach w celu możliwości przeprowadzenia holowania. 
  • Śruby calowe - znajdują zastosowanie w serwisie maszyn, jak i w hydraulice. W naszym kraju stosuje się system metryczny, jednakże calowe śruby przyjęły się na rynku.
  • Śruby z łbem sześciokątnym - to specyficzny rodzaj śrub, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie i cechują się wysoką wytrzymałością. Są używane w wielu maszynach, takich gdzie obciążenia danych elementów są duże. 
  • Śruby z łbem stożkowym - znajdują zastosowanie w takich miejscach, gdzie śruba nie może wystawać nad płaszczyznę mocowanych materiałów. Przykładowo są używane do składania zawiasów lub mebli różnego typu. 
  • Śruby z gniazdem (bez łba) - to specyficzne produkty, które całkowicie składają się z gwintu. Mają one gniazdo imbusowe w środku gwintu (zamiast łba).
  • Śruby motylkowe/skrzydełkowe - ten rodzaj śrub stosuje się tam, gdzie użycie narzędzi jest niepraktyczne z tego względu, że wymagana jest spora częstotliwość przykręcania lub odkręcania (np. w teleskopach w stojakach). 
  • Śruby z łbem grzybkowym - nazywane są śrubami zamkowymi. Są tak skonstruowane, że podczas pracy, czyli przy dokręcaniu nakrętki, śruba nie ulega obracaniu. Znajdują zastosowanie zazwyczaj podczas pracy z drewnianymi elementami. 
  • Nakrętki - są to łączniki w połączeniach śrubowych. Powinny posiadać nacięcie gwintowane, które ma za zadanie odpowiadać rodzajowi i rozmiarowi śruby. 

Śruby znajdziemy w sklepie ze śrubami Śrubex różnego typu. Warto dobrać rodzaj śruby do jej przeznaczenia oraz postawić na rozwiązanie zgodne z naszymi potrzebami. Jak widać, te niewielkie przedmioty znajdują szereg zastosowań zarówno w przemyśle, w firmach, jak i w gospodarstwie domowym. W zasadzie w każdym domu nie może zabraknąć śrub mniejszych i większych, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy nam się przydadzą.  

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA