Zamknij

Ile kosztuje fotowoltaika?

14:55, 07.08.2020 | materiał partnera
Ile kosztuje fotowoltaika? - fot. partnera

Fotowoltaika wraz z rosnącym trendem ekologii staje się coraz popularniejsza. Wynika to z faktu, że instalacja fotowoltaiczna zmienia darmowa energię słoneczną w elektryczną. Dlatego jeżdżąc po Polsce, można zauważyć na dachach domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorstw panele fotowoltaiczne. Główną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że prosument (osoba produkująca prąd z odnawialnych źródeł energii), może stać się niezależny od cen energii elektrycznej płynącej w publicznej sieci. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje fotowoltaika i czy na pewno jest to dobra inwestycja?

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Koszt instalacji fotowoltaicznej przede wszystkim uzależniony jest od jej mocy. Dlatego specjalista sporządza roczny bilans rachunków za prąd, dzięki któremu może określić moc zestawu fotowoltaicznego, który będzie w stanie zaspokoić gospodarstwo domowe na energię elektryczną. Dla domu jednorodzinnego, w którym zamieszkuję 4 osoby, przeważnie wystarczająca jest instalacja fotowoltaiczna o mocy 3 kWP. Dla wyprodukowania takiej ilości energii, potrzebne jest od 10 do 12 paneli - w zależności od ich parametrów. Średnia cena rynkowa jednego panelu fotowoltaicznego wynosi 500 zł. To główne elementy fotowoltaiki, które zmieniają energię słoneczną na prąd stały. Niestety ten rodzaj energii nie nadaje się do zasilania domowej sieci elektrycznej, dlatego urządzeniem, które przetwarza ją w prąd zmienny jest falownik, inaczej inwerter (o tym jak działa falownik dowiesz się na stronie columbusenergy.pl).

Prąd stały wyprodukowany przez panele zostaje skierowany właśnie do falownika, który zamienia go w zmienny, czyli odpowiedni do zasilania urządzeń elektrycznych. Na rynku dostępne są konwertery o różnej mocy, natomiast średnia cena wynosi 5000 zł. Instalacja fotowoltaiczna ma tę zaletę, że można ją rozbudować o kolejne moduły - w przypadku zwiększenia zapotrzebowania na energię elektryczną. Jeżeli w najbliższym czasie planowana jest rozbudowa instalacji, to warto od początku zamontować inwerter o zwiększonej mocy, czyli takiej, która będzie potrzebna po rozbudowie. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych kosztów zakupu i montażu tego urządzenia. Po kompletnym zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej, trzeba zgłosić ten fakt w zakładzie energetycznym. Dzięki temu w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia, zostanie zamontowany dwukierunkowy licznik. To element niezbędny do rozliczania energii wysłanej do publicznej sieci energetycznej oraz pobranej. Licznik dwukierunkowy jest potrzeby do rozliczania z zakładem energetycznym. Wymiana tego elementu leży w gestii zakładu, natomiast kolejny koszt fotowoltaiki generują przewody elektryczne. Muszą spełniać określone przez prawo normy bezpieczeństwa. Średni koszt za metr bieżący wynosi 4 zł. Przewody łączą ze sobą wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznej i są niezbędne do przesyłania wyprodukowanej energii elektrycznej.

Dodatkowe koszty instalacji fotowoltaicznej

Planując montaż instalacji fotowoltaicznej, trzeba mieć na uwadze również pozostałe koszty, a nie tylko ceny poszczególnych elementów składowych. Na całkowitą kwotę wpływa stan dachu, na którym montowane są panele fotowoltaiczne. Dach to najczęściej najbardziej nasłonecznione miejsce, dlatego to właśnie tu, zostają zamontowane panele, aby osiągnąć maksymalną wydajność. W przypadku standardowego dachu, montaż jest prosty, ale jeśli konstrukcja pokrycia jest nietypowa, znajduje się na nim kilka kominów wentylacyjnych lub okien dachowych, wówczas konieczne jest zastosowanie specjalnej konstrukcji montażowej. W niektórych przypadkach, zamontowanie paneli na dachu nie jest możliwe, dlatego należy wykonać specjalną konstrukcję na gruncie. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Specjalista, który przyjeżdża na spotkanie z klientem, w pierwszej kolejności dokonuje oględzin posesji, aby wybrać najbardziej nasłonecznione miejsce, w którym zostaną zamontowane panele. Im więcej słońca, tym większa wydajność instalacji w produkcji prądu. Dopiero po ustaleniu szczegółów, podpisana zostaje umowa na wykonanie instalacji.

Fotowoltaika to ekologiczne i jednocześnie ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala uniezależnić się od cen prądu z publicznej sieci. Prawidłowo wykonana instalacja pracuje bezobsługowo. Natomiast osoby fizyczne będące właścicielami domów jednorodzinnych, mogą liczyć na dotację z programu ,,Mój prąd". Dzięki temu koszty takiej inwestycji zostają znacznie zredukowane.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA