Zamknij
REKLAMA

Planujesz podróż? Przyda Ci się AC!

09:00, 26.08.2020 | materiały partnera

Lato sprzyja podróżom, a wzmożony ruch na drogach zwiększa ryzyko uczestnictwa w kolizji czy wypadku. Podstawową formę zabezpieczenia stanowi ubezpieczenie OC, ale na rynku dostępna jest też opcja wykupienia polisy AC. Czym jest autocasco, co obejmuje i dlaczego warto w nie zainwestować? Sprawdź! Ta wiedza może Ci się przydać zwłaszcza wtedy, gdy planujesz podróż.

Autocasco – czym różni się od OC?

Na każdym właścicielu pojazdu mechanicznego spoczywa obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Brak aktualnego OC podlega grzywnie, jak również wiąże się z licznymi problemami. Inwestycja w polisę to odpowiedzialne zachowanie, które może uchronić przed wysokimi kosztami odszkodowawczymi. Każdy, kto przynajmniej raz chciał znaleźć taniego i właściwego ubezpieczyciela, z pewnością trafił na kalkulator OC np na tej stronie https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac. Polisa OC nie jest więc obca kierującym, jednak wielu z nich nie wie o tym, jak przydatne może okazać się również ubezpieczenie AC. Co to jest autocasco i co tak właściwie daje właścicielowi auta?

Autocasco to forma ubezpieczenia komunikacyjnego. W przeciwieństwie do OC, polisa AC ma charakter nieobowiązkowy, dlatego jej brak nie powoduje jakiejkolwiek odpowiedzialności karnej. Mimo to, warto ją wykupić przede wszystkim dlatego, że chroni samochód, np. gdy dojdzie do wypadku czy stłuczki, jak również wtedy, kiedy auto zostanie zniszczone przez siły przyrody, a nawet skradzione. Autocasco może więc obejmować bardzo szeroki wachlarz szkód, jednak to, co konkretnie wchodzi w zakres ubezpieczenia, każdorazowo określa umowa.

Wykupienie ubezpieczenia AC to dobry pomysł zwłaszcza w wakacje, kiedy znakomita pogoda sprzyja utracie czujności na drogach, a zjawiska atmosferyczne są szczególnie gwałtowne. Autocasco zagwarantuje odszkodowanie niezależnie od tego, czy wykupujący je był sprawcą zdarzenia na drodze czy też może jego ofiarą. Zastrzyk pieniędzy pojawi się również wówczas, gdy szkody wyrządzone zostały przez żywioł lub osoby trzecie.

Dlaczego warto wykupić AC?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie o to, co daje lub co obejmuje autocasco. Zakres ochrony zależy od wykupionego pakietu. Z tego powodu, podczas poszukiwań odpowiedniej polisy, zawsze należy szczegółowo zapoznawać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Bardzo często zdarza się, że ubezpieczenie AC można dopasować do własnych potrzeb i samodzielnie określić spektrum ochrony. Powszechne jest oferowanie AC w zestawie z podstawowym OC czy innymi ubezpieczeniami.

Każda umowa AC bardzo szczegółowo określa przypadki, w których należeć będzie się nam ubezpieczenie oraz te, w których szkody będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Dlatego tak ważne jest prześledzenie różnych opcji i wybranie tej, która wydaje nam się najkorzystniejsza. Szerszy pakiet ubezpieczenia wiąże się oczywiście z wyższymi kosztami, co odstrasza wielu właścicieli pojazdów. Nie oznacza to jednak, że autocasco to ubezpieczenie tylko dla najbogatszych. Porównanie ofert kilku firm, samodzielny wybór zakresu ochrony czy zakup polis w pakiecie pozwala na poczynienie sporych oszczędności, a nawet wykupienie solidnego ubezpieczenia w cenie porównywalnej z kosztami samego OC w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Zobacz ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla najpopularniejszych samochodów w Polsce we wpisie https://www.mfind.pl/akademia/polisa-oc-2/ile-kosztuje-ubezpieczenie-oc-i-ac-dla-najpopularniejszych-aut-w-polsce/

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%