Zamknij

Najpopularniejsze style malarskie

09:20, 04.09.2020 materiał partnera Aktualizacja: 09:35, 04.09.2020
Skomentuj Najpopularniejsze style malarskie, Claude Monet - Impresja. Wschodzące słońce - fot. partnera Najpopularniejsze style malarskie, Claude Monet - Impresja. Wschodzące słońce - fot. partnera

W sztukach wizualnych istnieje po prostu ogromna różnorodność trendów i stylów. Często nie mają wyraźnych granic i mogą płynnie przechodzić od jednego do drugiego, będąc w ciągłym rozwoju, opozycji i zamieszaniu. Większość kierunków w malarstwie współistnieje jednocześnie właśnie z tego powodu - praktycznie nie ma „czystych stylów”. Przedstawiamy najpopularniejsze dziś style malarskie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o sztuce i popularnych stylach malowania?

10 najlepszych stylów i przedstawicieli szkół malarskich można przeczytać w materiale przygotowanym przez pracownię Artakademia.

Impresjonizm

 

Claude Monet „Impresja. Wschodzące słońce"

Swoją nazwę zawdzięcza obrazowi „Impression, soleil levant” Claude'a Moneta. Impresjonizm to styl malarski, który zwykle koncentruje się na pracy na świeżym powietrzu. Malowanie w tym kierunku ma na celu przekazanie wrażenia świetlnego mistrza.

Stylu impresjonizmu i osobistego stylu rysunku Claude'a Moneta można się nauczyć na takim kursie rysunku: https://artakademia.com/nauka-rysunku/jak-narysowac-niedzwiedzia-instrukcja-krok-po-kroku/

Kluczowe cechy impresjonizmu to: cienkie, stosunkowo małe, ledwo widoczne pociągnięcia; dokładnie oddana zmiana oświetlenia; otwarta kompozycja; obecność jakiegokolwiek ruchu; niezwykła wizja przedmiotów.

Wybitni przedstawiciele impresjonizmu: Pierre Renoir, Edgar Degas, Claude Monet.

Ekspresjonizm

Edvard Munch „Krzyk” 

Jeden z nowoczesnych trendów w sztuce, który powstał w Niemczech około pierwszej połowy XX wieku. Na początku ekspresjonizm obejmował tylko poezję i malarstwo.

Ekspresjoniści zazwyczaj przedstawiają otaczający ich świat tylko subiektywnie, całkowicie zniekształcając rzeczywistość dla jeszcze większego efektu emocjonalnego. W ten sposób zmuszają widza do myślenia.

Wśród jej przedstawicieli: Amedeo Modigliani, Edvard Munch, Ernst Ludwig Kirchner itp.

Kubizm

Pablo Picasso „Dora Maar” 

Kubizm to awangardowy ruch artystyczny, który powstał w XX wieku dzięki słynnemu Pablo Picasso. Dlatego to on jest najwybitniejszym przedstawicielem tego stylu. Zwróć uwagę, że ten trend zrewolucjonizował rzeźbę i malarstwo Europy, inspirując również podobne trendy w architekturze, literaturze i muzyce.

Dzieła sztuki w tym stylu charakteryzują się przeplatanymi, połamanymi przedmiotami w abstrakcyjnej formie.

Modernizm

Henri Matisse „Tancerz w niebieskiej sukience” 

Modernizm ukazuje całokształt różnych trendów kulturowych, a także szereg zjednoczonych dziedzin sztuki, które powstały w XIX i XX wieku.

Malarze nazywają modernizm „inną sztuką”, której celem jest tworzenie niepowtarzalnych, odmiennych od innych obrazów, czyli ukazują specjalną wizję artysty.

Znani przedstawiciele: Henri Matisse i Pablo Picasso.

Klasycyzm

 

Nicolas Poussin „Parnassus”

Neoklasycyzm był głównym nurtem w Europie Północnej w XVIII i XIX wieku, charakteryzującym się sztuką renesansu, starożytności, a nawet klasycyzmu.

Dzięki głębokiej znajomości praw kościelnych mistrzowie neoklasycyzmu starali się rekonstruować, a także wprowadzać do swoich dzieł kanony.

Znani przedstawiciele to: Nicolas Poussin, Franz Joseph Haydn, Raphael.

Pop Art

Andy Warhol „Dolar”

Jako styl artystyczny pojawił się około lat pięćdziesiątych w Wielkiej Brytanii, a nieco później w Ameryce. Mówiąc o pop-artie, nie sposób nie wspomnieć Andy'ego Warhola, który jest jednym z najpopularniejszych przedstawicieli tego nurtu.

Głównym tematem pop-artu są zwykłe przedmioty. Skupia się na wulgarnych i banalnych elementach każdej kultury, z reguły je prasując. Pop-art jest dość popularny w różnych aspektach sztuki masowej: komiksach, reklamach itp.

Romantyzm

Francisco Goya „Trybunał Inkwizycji”

Romantyzm jako kierunek sztuki powstał w XVIII wieku w Europie. Za prawdziwe źródło wiedzy estetycznej uznano silne emocje. Najbardziej ceniono takie emocje jak zachwyt, strach, przerażenie i zachwyt.

Wśród jej przedstawicieli: Francisco Goya, Isaac Levitan, Ivan Shishkin, Ivan Aivazovsky, William Turner.

Realizm

Ilya Repin "Chłop ze strachu"

Realizm pojawił się jako reakcja na akademizm i romantyzm, ujawniając się po raz pierwszy we Francji w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Artyści realistyczni zazwyczaj starali się przedstawiać różne przedmioty przez pryzmat światowych reguł. Były pozbawione jakichkolwiek wyjaśnień ani ozdób.

Realizm wierzył tylko w istnienie obiektywnej rzeczywistości, dlatego protestował przeciwko silnej emocjonalności romantyzmu. Dokładność i prawda były głównymi celami w pracy większości przedstawicieli tego stylu.

Przedstawiciele realizmu: Ilya Repin, Ivan Shishkin, Jules Breton, Edouard Manet.

Surrealizm

Salvador Dali „Trwałość pamięci”

Założona w latach dwudziestych XX wieku.

Surrealizm to ujawnienie psychologicznej prawdy poprzez oddzielenie przedmiotów od ich codziennego znaczenia w celu stworzenia mocnego obrazu i wzbudzenia empatii widza.

Znani przedstawiciele tego stylu: Max Ernst, Rene Magritte i Salvador Dali.

Symbolizm

Michaił Vrubel „Pokonany demon”

Symbolizm jest rodzajem protestu na rzecz duchowości, marzeń i wyobraźni, które rozwinęły się w niektórych krajach europejskich pod koniec XIX wieku.

fot. partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%