Zamknij

Skutki unieważnienia umowy kredytowej - czy to się opłaca?

21:39, 07.09.2020 materiał partnera Aktualizacja: 21:41, 07.09.2020
Skomentuj Skutki unieważnienia umowy kredytowej - czy to się opłaca? - fot. partnera Skutki unieważnienia umowy kredytowej - czy to się opłaca? - fot. partnera

Rosnący kurs franka szwajcarskiego spowodował, że wielu kredytobiorców zaczęło dochodzić swoich praw przed sądem. Aby uwolnić się od obciążenia, jakim jest „kredyt frankowy”, kredytobiorca może żądać unieważnienia umowy kredytowej. Z czym wiąże się unieważnienie umowy? Sprawdzamy!

Kiedy możliwe jest dochodzenie unieważnienia umowy kredytu we frankach?

Wielu kredytobiorcom zaciągnięty na zakup nieruchomości kredyt we frankach szwajcarskich zaczął ciążyć w momencie, gdy kurs tej waluty zaczął lawinowo rosnąć, czyli po uwolnieniu jego kursu w 2015 r. To właśnie wówczas część klientów banków zaczęła poszukiwać rozwiązania. Dziś możliwe są dwie opcje – tzw. „odfrankowienie kredytu” (kredyt jest przekształcany w złotówkowy, pozostaje „frankowe” oprocentowanie) lub unieważnienie umowy kredytowej.

Jeżeli umowa kredytu zostanie unieważniona, to uznaje się, że nigdy ona nie obowiązywała (jest uznana za niebyłą). To z kolei ma dalsze reperkusje – strony, które podpisały umowę, mają względem siebie konkretne obowiązki. Właśnie z uwagi na te obowiązki nie dla każdego dochodzenie przed sądem unieważnienia umowy kredytowej będzie korzystne. Aby określić, czy to rzeczywiście optymalne rozwiązanie, konieczne jest dokładne zapoznanie się ze skutkami unieważnienia umowy kredytowej.

Jakie są skutki unieważnienia umowy kredytowej?

Unieważnienie umowy kredytu frankowego często jest uznawane przez „frankowiczów” za najkorzystniejsze rozwiązanie. To błędne założenie. Rzeczywiście uzyskanie unieważnienia ma swoje pozytywne strony. Przede wszystkim:

  • kredytobiorca otrzymuje od banku wszelkie wpłacone kwoty w związku z uruchomieniem i spłacaniem kredytu hipotecznego,
  • za nieważne zostają uznane ustanowione na nieruchomości zabezpieczenia kredytu – szczególnie mowa tu o wpisach hipotecznych,
  • kredytobiorca pozbywa się drogiego kredytu hipotecznego, który mógł być dla niego dużym obciążeniem finansowym.

Jednocześnie unieważnienie umowy kredytowej wiąże się także z koniecznością wzajemnego rozliczenia się stron. Skoro bank ma obowiązek oddać klientowi to, co od niego dostał, to również klient musi zwrócić pożyczony mu kapitał.

W praktyce najczęściej wzajemne rozliczenie banku i klienta wygląda następująco: bank zalicza wpłacone kwoty i odejmuje je od pożyczonego kapitału. W efekcie najczęściej klient musi dopłacić, choć zdarzają się też sytuacje, że to bank musi wypłacić różnice.

„Odfrankowienie kredytu” czy unieważnienie umowy kredytowej?

Osoby spłacające kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich mogą zastanawiać się, które rozwiązanie – „odfrankowienie kredytu” czy też unieważnienie umowy kredytowej – będzie dla nich korzystniejsze. Na tak postawione pytanie nie sposób odpowiedzieć bez przeanalizowania konkretnej sprawy. Pomóc mogą w tym eksperci z Kancelarii Solvers – https://kancelaria-solvers.pl/.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy doświadczonych prawników w sporze z bankiem i dochodzeniem swoich roszczeń na drodze sądowej? Radca prawny może m.in.:

  • przeanalizować zapisy w umowie i ustalić, czy występują w niej tzw. klauzule abuzywne (niedozwolone),
  • uświadomić klienta banku, jakie konsekwencje będzie miało każde z rozwiązań i pomóc w ustaleniu, które z nich będzie korzystniejsze,
  • sporządzić pozew, zgromadzić załączniki do niego oraz reprezentować kredytobiorcę przed sądem i bankiem.

Wymienione powody to główne przyczyny, dla których przed zainicjowaniem procesu w sprawie o unieważnienie umowy kredytowej warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%