Zamknij

Kupno mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej ? wady i zalety

21:21, 15.04.2021 materiał partnera Aktualizacja: 21:22, 15.04.2021
Kupno mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej - wady i zalety - fot. partnera Kupno mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej - wady i zalety - fot. partnera

Przed zakupem nieruchomości, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Dla większości osób priorytetem jest znalezienie wymarzonego M w preferowanej lokalizacji, o odpowiednim metrażu czy rozkładzie. Duże znaczenie ma również atrakcyjna cena wybranego lokum. Z tego względu odkładają często na drugi plan temat przynależności oraz sposobu zarządzania budynkiem. Podpowiadamy, jakie wady i zalety ma mieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej.

Wspólnota a spółdzielnia – różnice

Temat ten powinien zainteresować nie tylko przyszłych nabywców nieruchomości z rynku wtórnego, ale też pierwotnego. Na polskim rynku wciąż istnieją podmioty, które budują mieszkania spółdzielcze na zasadach deweloperskich. Wiele z nich znajduje się w dużych miastach Polski, m.in. w Lublinie, Rzeszowie czy Radomiu. Niewątpliwym atutem nieruchomości spółdzielczych jest sprawne funkcjonowanie, zadbana okolica oraz możliwość podpisania korzystnej umowy z dostawcami mediów.

Niektórzy właściciele mieszkań zarządzanych przez spółdzielnię narzekają jednak na wysokie opłaty administracyjne czy mało przejrzysty system wydatkowania funduszy. Z ekonomicznego punktu widzenia nieruchomości we wspólnocie mieszkaniowej są lepszym wyborem. W wielu przypadkach właściciele nie płacą czynszu, a jedynie wnoszą opłaty na fundusz remontowy oraz z tytułu utrzymania części wspólnych. Wspólnota mieszkaniowa nie ma osobowości prawnej, a jej członkami są właściciele lokali mieszkalnych w danym bloku.

Wady i zalety kupna mieszkania we wspólnocie

Najczęściej organizacja tego typu jest kierowana przez zarządcę, która posiada uprawnienia do zawierania oraz negocjowania różnego typu umów. Z reguły taka osoba otrzymuje też comiesięczne wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług. Jeśli chodzi o wady mieszkań we wspólnocie mieszkaniowej, to istnieje duże ryzyko konfliktów sąsiedzkich podczas zebrań czy nieuczciwego gospodarowania funduszami przez zarządcę budynku.

W Poznaniu nie brakuje nowoczesnych osiedli, na terenie których znajdują się budynki wyodrębnione z zasobów spółdzielczych. Doskonałym tego przykładem są nowe mieszkania na sprzedaż w Grunwaldzie. Nieruchomości zlokalizowane w tej części Poznania można kupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Średnio za metr kwadratowy zapłacimy 7 200 zł. Najtańsze nieruchomości znajdują się m.in. w pobliżu ulicy Bułgarskiej czy Marcelińskiej.

Na koniec warto wspomnieć o kilku kluczowych zaletach, jakie płyną z zakupu mieszkań we wspólnocie. Przede wszystkim każdy właściciel może korzystać z części wspólnych i wielu udogodnień. Takie lokale są z reguły nie tylko tańsze w eksploatacji, ale też położone w dogodnych lokalizacjach. Nabywcy mieszkań posiadają jasne i klarowne prawo własności do zakupionej nieruchomości. Poza tym mają realny wpływ na funkcjonowanie wspólnoty. Jeśli właściciel mieszkania wejdzie do jej zarządu, z pewnością otrzyma z tego tytułu wynagrodzenie. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%